[dropcap]U[/dropcap]ltra Vires ilkesi eski ticaret kanunumuzda kendine yer bulmuş olan ve tanım olarak çoğumuzun bilmediği, şirketin “kendi faaliyet alanı dışında faaliyet gösterememesi” anlamına gelmektedir. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 2012 yılında yürürlüğe girmesi ile beraber söz konusu ilke mevzuatımızdaki yerini kaybetmiştir. Buradan çıkaracağımız sonuç, şirketlerin artık kendi faaliyet alanı dışında da faaliyet gösterebilmesi demektir. Bir örnek ile anlatmak gerekirse, eski Kanun döneminde şirket esas sözleşmesinde faaliyet alanı olarak e-ticarete yer vermiş bir şirketin, ilerleyen zamanlarda gayrimenkul alım-satımı ile uğraşmak istediği bir varsayımda, şirketin faaliyet konuları arasında gayrimenkul alım-satımına yer vermemesi sebebiyle bu işlemi yapamayacakken, yeni Kanun ile beraber anılan işlemi yapmasının önünde yasal bir engel kalmamıştır.

Dolayısıyla girişimciler eski Kanun döneminde faaliyet konularını uzun tutmaktaydı. Tabii ki yeni düzenleme ile gelen bu değişiklik girişimcileri pek çok konuda rahatlatmıştır. Peki yeni Kanun ile gelen değişiklik sonrasında nasıl olsa artık Ultra Vires ilkesi kalktı, faaliyet alanlarını o kadar da geniş tutmama gerek yok demek ne kadar doğru olur?

Bu konu hakkında yorum yaparken kanımca yeni Türk Ticaret Kanunu’na iyice göz gezdirmek son derece faydalı olur. Kanun içerisinde yer alan bu yeni düzenlemeye rağmen, farklı bazı maddeleri de göz önünde bulundurarak kanımızca şirket konusu ve faaliyet alanlarını geniş tutmakta gene de fayda var.

İkide bir genel kurul kararı ve tesciller ile uğraşmak istemiyorsanız esas sözleşmeye ekleyeceğiniz bir kaç cümle ile bu zorunluluktan kurtulmanız mümkün. Bizce bir girişim hukuk kurallarına uygun bir şekilde işlediği müddetçe başarılı olmaya yakın, hukuk kurallarından saptığı müddetçe de başarısızlığa adaydır.  Dolayısıyla bir girişimin temelleri atılırken hukuku göz ardı etmemek gerekir.

Bu doğrultuda bütün girişimcilere çıktıkları yolda başarılar diliyor, naçizane tavsiyelerimizin yararlı olmasını umarak saygılarımızı sunuyoruz.

Posted by admin

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir