Lean startup, yalın girişim anlamına gelmektedir. Yalın girişimci müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak olan en sade ürünü en az maliyetle meydana getirerek kur-ölç-öğren döngüsüne giren kişidir. Bu döngüye “pivot”(üzerine tıklayınca “pivot nedir?” e gitsin) denmektedir. Yalın girişimde esas olan iş planından ziyade iş modelidir. Böylelikle girişimci, büyük maliyetli, uzun ar-ge çalışmaları gerektiren süreçlerden kaçınarak meydana getirdiği “prototip” ürün/hizmetini küçük müşteri grupları üzerinde deneyerek hızlı manevralar alma imkanına sahip olur.

Modelin fikir babası Eric Rias’tır. Linkedin’in kurucusu Reid Hoffman: “Eğer ürününüzün ilk versiyonundan utanmıyorsanız, ürününüzü çok geç çıkartmışsınız demektir.” diyerek bu modelin ruhunu yansıtmaktadır.

Bu içeriği paylaş:

Posted by Erdem Mümtaz Hacıpaşaoğlu

E. Mümtaz Hacıpaşaoğlu, Hukuk, İşletme ve Dış Ticaret eğitimleri aldı. Pekin&Pekin, Pelister Atayılmaz Enkür ve Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı'nda deneyim kazandı. Startup Hukuku'nun kurucu ortağı olması yanısıra, Startup Law Consultancy Inc.'te danışmanlık vermekte, Kolay Sözleşme adlı startupında legaltech geliştirmektedir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir