Elevator Pitch, Türkçe’de asansör konuşması olarak kullanılır ve girişimcilik ekosisteminde bir asansör yolculuğu süresince girişimcinin kendini ve fikrini yatırımcıya sunmasını ifade etmektedir. Konuşmanın ideal süresi 30 saniye ile 1 dakika arasında olmalıdır ki zaten ‘’Elevator Pitch’’ tanımı da kısa bir zaman dilimi kastıyla yapılmaktadır.  Elbette her girişimci kısa zaman diliminde en etkili sunumu yaparak yatırımcıda bir etki yaratmak ister ancak bu her zaman umduğumuz kadar kolay olmayacaktır.

Peki etkili bir elevator pitch nasıl olmalıdır?

Katıldığım İTÜ Çekirdek girişimcilik seminerlerinden ‘’How to Sell Your Idea?’’ başlıklı seminerde girişimciliğin duayenlerinden ve Barack Obama’nın danışmanı olan Kenneth Morse’dan etkili bir ‘’elevator pitch’’in nasıl olması gerektiği hakkında birkaç ipucu almıştım. Öncelikle bilmemiz gereken temel nokta etkilemeye çalıştığımız kişi benzeri birçok sunuma tanık olmuştur ve tam da bu nedenle onu bu konuşmanın farklı olduğuna ikna etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle klişe cümleleri bir kenara bırakıp 30 saniye ile 1 dakika arasında yapabileceğimiz en hızlı ve etkili sunumu yapmamız gerekir. Bu noktada cümlelerin açıklığı önemlidir. Açık bir ifade ile karşımızdakine iletilmesini istediğimiz üç temel bilgi olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar ;

 1. Siz Kimsiniz?
 2. Fikir nedir? (ürün,çözüm,proje de olabilir.)
 3. Fikrinizin yatırımcı için faydası nedir?

Vereceğimiz bu 3 temel bilgiyi aşağıda bahsedeceğim ‘’Nine C’’ ile güçlendirerek etkili bir elevator pitch yapabiliriz. Unutmamalıyız ki bazen nasıl anlattığımız ne yaptığımızdan önemlidir.

Elevator Pitch 101 olarak verilen bir asansör konuşmasının 9 özelliğini (Nine C’s ) şöyle sıralayabiliriz;

 • Clear : Açık bir ifadeyle dile getirilmiş olmalı.
 • Concise : Az fakat bir o kadar da öz olmalı.
 • Compelling : Fikrinizi, projenizi, ürününüzü yahut çözümünüzü iyi açıklıyor olmalı.
 • Credible : Problemi çözebileceğiniz konusunda ikna edici olmalı.
 • Consistent : Tutarlı olmalı.
 • Concrete : Hayali değil uygulanabilir olmalı.
 • Customized : Farklı anlatım yolları olmalı.
 • Conversational : Soru cevap şeklinde ya da anlaşılabilir kısa cümleler olmalıdır.

Workinton-Levent 199, 15 Nisan’da ‘’The Pitcher 2017’’ etkinliği ile kapılarını ‘’The Ultimate Pitching Event’’ olarak tanımladığı etkinlik için girişimcilere, yatırımcılara, gazetecilere ve danışmanlara açıyor. Etkinlik sayesinde girişimciler, yatırımcılar ,gazeteciler ve danışmanların önünde fikirlerini sunma fırsatı bulacaklar. Aynı zamanda ağlarını genişletmek, destek almak, potansiyel müşterilerini  etkilemek ve  güçlü bağlantılar kurmak gibi önemli fırsatları yakalayacaklar. Yatırımcılar açısından da iyi girişimleri keşfedebilmek adına önemli bir etkinlik olan The Pitcher 2017 için kayıtlarınızı Eventbrite’dan yapabilirsiniz.

Posted by Zülal Metin

One Comment

 1. Girişimciler için en önemli konulardan biri! Çevremizdeki herkesi maddive manevi yatırımcı olarak düşünürsek..Teşekkürler

  Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir