İnternetten her şeyi öğrenebileceğimiz bu günlerde, online eğitimler kendi eğitim sistemimizin önüne ne zaman geçecek ya da dünya online eğitimleri ne zaman üniversite eğitimi gibi kabullenecek bilinmez ama eminim ki çok yakında üniversitelerden almak zorunda olduğumuz dersleri, dünyanın herhangi bir yerindeki üniversiteden ya da hocadan alarak ders saydırabileceğiz.

Üniversite dersleri dediğimizde aklımıza youtube gelmeyecek tabii ki (geliyorsa da artık gelmesin) MOOC gelecek. MOOC’un türkçe karşılığı “Online Kitlesel Açık Dersler”(Massive Open Online Courses). Amerika’daki üniversiteler arasında çok yaygın olan bu sistemde eğitmenler kendi hazırladıkları müfredatları MOOC izleyicileri ile buluşturuyor. Pek çok MOOC sitesi mevcut olsa da ben bu yazımda Coursera’dan bahsedeceğim.

Startup Hukuku ekibi olarak sizler için bazı MOOC tavsiyelerimiz var ama tabii ki ilgilendiğiniz herhangi bir alanda oturduğunuz yerden üniversite kalitesinde eğitim almanız çok kolay.

MOOC eğitimlerini isterseniz ücretsiz bir şekilde tamamlayabilir ya da 70-80$ vererek dersi aldığınız üniversiteden, dersin hocasının imzası ile sertifikanızı alabilirsiniz. Örneğin Stanford University ve The University of British Columbia hocalarının imzası ile “Oyun Teorisi” sertifikanızı 79$’a alabilirsiniz ya da benim gibi sadece bilgilenmek için izleyip sınavları tamamlayabilirsiniz.

Girişimciler için seçtiklerimiz:

Sizin de Coursera ya da başka bir MOOC platformundan tavsiye edeceğiniz dersler varsa yorum kısmına bekliyoruz.

Posted by Recep Anıl Aydemir

One Comment

  1. Sinem Özyiğit Şubat 15, 2018 at 5:38 pm

    Çok faydalı bir yazı olmuş. Ben de şu günlerde “edX” kullanıyorum. Harvard, MIT, Berkeley’den çok çeşitli konularda yayınlara ulaşabiliyorum. Sertika ile belgelendirmek istenildiğinde 100 $ civarında bir para ödenmesi gerekiyor.

    Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir