Seri A Yatırım nedir sorusunu sorduğunuzda karşınıza ilk çıkan yerli ve yabancı kaynaklar genelde belli bir miktarın yatırım olarak alındığı (1 Milyon Dolar ve üstü, 2 ila 10 Milyon Dolar arası gibi) dönemi işaret ediyor. Fakat Seri A için gerekli olan yatırım miktarı girişimcilik ekosisteminin büyüklüğüne ve ekonomik parametrelere doğrudan bağlı olduğundan, farklı yatırım miktarları ile karşılaşıp kafanızın karışması da oldukça normal. Seri A Yatırım aşaması, ekonomik parametrelerden bağımsız , global olarak karakteristik bir dönemi işaret ettiğinden, kavramın tam olarak anlaşılabilmesi için bu dönemin özelliklerine göz atmakta fayda var.

Seri A Yatırım’ın en karakteristik özelliği; fikrinizin, iş modelinizin veya belli bir olgunluğa ulaşmış girişiminizin, ilk defa melek yatırımcılar ve FFF (Family, Friends, Fools) yatırımcılar dışında,  onu bir sonraki adıma taşımak için kurulmuş risk sermayeleri tarafından fonlanmasıdır. Risk Sermayeleri, çekirdek sermayenizi oluşturan yatırımcılar ve melek yatırımcılardan farklı olarak, yapılan yatırımın büyüklüğü itibari ile girişiminize ortak olurlar. Seri A Yatırım bu anlamda sermayeden daha fazlasını; yönetim yapılanması, ticari deneyim, marka gibi unsurları da girişiminize kazandırabilecektir.

Seri A Yatırım aşaması, VC’lerin sadece güzel bir fikir için milyon dolarlar harcadığı bir tur olarak görülmemelidir. Girişiminizin de, VC tarafından yatırım yapılmaya uygun olması gereklidir. Seri A Yatırım’a kadar geçen süreçte elde edilen yatırımları iyi kullanmış ve büyümeye hazır bir girişim (ürünü büyütmeye hazır olarak da nitelendirilebilir) daha çok yatırım ve daha fazla yatırımcı anlamına gelmektedir.

VC’ler tarafından yapılan ilk yatırımın, Seri A Yatırım kavramı ile özdeşleşmesi (yatırım miktarı hala önemli), VC’lerin aynı zamanda girişimle birlikte para kazanmayı, yani yapılan yatırımın geri döneceği inancıyla bunu yapmaları ile anlatılabilir. Melek Yatırımcı ve eş, dost bireysel kazanımlarıyla girişimleri desteklerken, VC’ler girişiminizden aldıkları paylar ve benzeri enstrümanlarla bir fayda elde etmeyi beklerler.

Yine tarafımdan kaleme alınan “Start-Up Finansman Döngüsü” başlıklı yazıyı tekrar hatırlatmak isterim. Tablo’da göreceğiniz 1., 2. Ve 3. Aşama olarak adlandırılan kısımlar aslında Seri A, B, C yatırımlarını işaret etmektedir. Her bir aşama, finansal olarak daha büyük yatırımlar demektir. Bu dönemlerden sonra, girişimin bulunduğu ülke ticari kurallarına göre halka açılmaya kadar giden dönem yaşanmaktadır.

Son olarak ise Türkiye’de; 1 Milyon Dolar üzerinde ve bir VC tarafından yapılan yatırımların Seri A olarak nitelendirilebileceği hususu, en çok kabul görmüş ölçüt olarak karşımıza çıkıyor.

Posted by Yiğit Cem Coşkun

Fenerbahçe Spor Kulübü'nde Avukat, İstanbul Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi, AFS'de Eğitmen, Aktivist, Sivil Toplum ve Sivil Özgürlük Gönüllüsü.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir