WhatsApp Image 2016-09-30 at 11.51.56 (7)

[dropcap]B[/dropcap]u yıl 4.sü düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi geçtiğimiz gün İstanbul’da yapıldı. Biz de Startup Hukuku Columnist’leri ve YBL21 Fellow’ları olarak oradaydık. Birleşmiş Milletler’in belirlemiş olduğu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde gerçekleşen etkinliğe birbirinden değerli konuşmacılar katıldı. Etkinliğe ilgi oldukça fazlaydı, yer bulamayıp etkinliği kaçırmamak için ayakta dinleyenlerin yanı sıra, gelemeyenler de canlı yayından etkinliğin tamamını takip etme fırsatı buldular. Bu linkten etkinliğin videosunun tamamına ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Image 2016-09-29 at 14.43.57 (2)

  Neler oldu?

Türk Telekom sponsorluğunda gerçekleşen etkinlik, kayıt aşamasından sonra kahvaltı ve networkingle başladı. Yaklaşık 1 saat süren tanışma faslının ardından konuşmacılar birer birer sahneye çıktılar ara verilmeden kısa sürelerle birbirinden değerli konuşmacıları dinleme fırsatı bulduğumuz etkinlikte kimler yoktu ki;

Fatih Türkmenoğlu’nun sunucu olduğu etkinlikte, UNDP İstanbul Bölgesel Merkezi adına Rastislav Vrbensky, UNDP Türkiye adına da Kamal Malhotra açılış ve teşekkür konuşmalarını gerçekleştirdiler. Ardından Mert Başar(Türk Telekom)’ın teknoloji ve teknolojinin geleceği üzerine konuştu, konuşması sırasında 78 yaşında bir teknoloji sever ile gerçekleştirdiği online görüşme görülmeye değerdi.

Önümüzdeki 15 yılın hedeflerini Naomi Larsson(The Guardian) ve Nicolas Douillet(Moderatör, UNDP)’den dinledikten sonra Cenk Kıvılcım(Cisco), Burak Aydın(Intel), Mert Başar(Türk Telekom), Murat Kansu(Microsoft) kurumsal dijital sorumluluk ve vatandaşları dijital olarak güçlendirmek temalı bir söyleşi gerçekleştirdiler.WhatsApp Image 2016-09-30 at 11.52.28 (2)

 

Sosyal fayda için mobil gazetecilik temalı konuşmanın ardından Unicef Türkiye iyi niyet elçisi, piyanist Gülsin Onay’dan küçük bir piyano resitali dinledik.

%100 spor taraftarın gücü temalı söyleşiyi ise Cenk Gönen(Galatasaray) ve Bağış Erten(Moderatör,Socrates) gerçekleştirdi, konuşma sırasında Saba Tümer sahneye Galatasaray bayrağı ile çıkarak sahneye renk kattı.

WhatsApp Image 2016-09-30 at 11.51.56 (6)

Muz kabuğundan plastik üreterek büyük bir başarıya imza atan liseden sonra eğitimini Amerika’da Johns Hopkins Üniversitesi’nde okuyan Elif Bilgin’in Faik Uyanık(Moderatör,UNDP)’la gerçekleştirdiği online görüşmeyi izledik. Akabinde başarılı oyuncu Mert Fırat geçen sene aynı platformda tanıttığı İhtiyaç Haritası projesinin bu günününden ve yarınından bahsetti.

Deniz Yılmaz ve Zeynep Gürhan Canlı’nın ‘’İşletmeler herkesi kapsayabilir mi?’’ konulu konuşmasının ardından son söyleşiyi gerçekleştirmek üzere Gülnur Karakuzu(Eğlence Sokağı Youtube kanalı kurucusu) Mehmet Karakuzu(Gülnur’un babası) ve Saba Tümer sahneye çıktılar. Gülnur Karakuzu’yu bilmeyenler için kendisi bilim aşığı bir gencimiz, açmış olduğu Youtube kanalını fazla kiloları sebebi ile aldığı haksız ve acımasız eleştiriler sebebi ile kapatmış ardından Onedio.com’da yayınlanan haberiyle birlikte her kesimden gelen destek mesajlarından sonra kanalını tekrar açma kararı almıştı şimdilerde yaklaşık 100 bin abonesi olan kanala ve habere  linklerden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Image 2016-09-30 at 11.51.56 (5)

 

Siz de değer katmak için İhtiyaç Haritası ekibi ile irtibata geçebilir, UNDP Global Goals projelerini takip edebilir, sosyal sorumluluk projelerine katılabilirsiniz. Tüm konu başlıklarına ve  konuşmacılara www.sgsistanbul.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Değişimin parçası ol! #2030NOW #sgsistanbul

 

 

Posted by Çağrı Ural

Tutku derecesinde meraklı, öğrenmekten ve paylaşmaktan haz duyan, girişimciliği yaşam tarzıyla bütünleştirmiş, içimizden birisi.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir