Unicorn girişim, bir milyar dolar değerlemeye ulaşan girişim demektir. Venturebeat ve Spoke Intelligence araştırmalarına göre, dünya genelinde 1 milyar dolar değerlemeyi aşan girişim sayısı 229. Toplam 1,3 trilyon dolar değerlemeli bu 229 girişimin 21 tanesi 10 milyar dolar değerlemeyi aşmış durumda ki bunlar ‘’Decacorn’’ olarak adlandırılıyor.

Dünyada unicorn girişimler hızla artarken ve bu artış genç girişimler sayesinde gerçekleşirken Türkiye, genç nüfusa sahip olmasına rağmen henüz unicorn bir girişime sahip değil. Türkiye’de unicorn tipi çıkış yapan en büyük şirket ‘’Yemeksepeti’’ ancak o da 1milyar dolar değerlemeye sahip değil. Türkiye İhracatcılar Meclisi (TİM) başkanı Mehmet Büyükekşi, konuya ilişkin “Dünyada değeri 1 milyar doların üzerinde olan 500 unicorn  (tekboynuz- teknoloji girişimi) şirket var. Türkiye’nin böyle bir şirketi yok. Gençler enerjilerini bu işlere yöneltmeli” dedi. Konuşmasının devamında bir örnekle unicorn girişimlerin önemini belirtmek istedi ve Candy Crush’ın 100 milyon kullanıcısı ve 5.9 milyar dolarlık değeri olduğundan ve Türkiye’deki tüm şeker fabrikalarını satsanız bu para etmeyeceğinden bahsetti.

Dünyada değeri her geçen gün artan unicorn girişimler arasında aslında hepimizin  bildiği ve sevdiği pek çok girişim bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ; Uber, Snapchat, Pinterest, Evernote, Spotify, Dropbox, Tango, Zomato, Shazam…

 

Posted by Zülal Metin

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir