5 masa, 5 tecrübe, 5×5 girişimcilik! Katılımcıların farklı masalarda farklı tecrübeler edindiği 5×5 Genç Fikirler etkinliği geçtiğimiz pazartesi Kworks’de katılımcılarını fikir geliştirmenin en interaktif ve en genç haliyle ağırladı. Aynı zamanda etkinlik lideri olduğum Onward ekibi olarak düzenlediğimiz etkinlikte Startup Hukuku masası da büyük bir ilgi topladı. Onward adına Türkiye Operasyon Lideri Elif Derya Mercan’ın katıldığı etkinlikte Berat Öcal ve Tuba Önder ‘’Kişilik Deseni’’ masasında, Yasin Sert  ‘’Chapputz’’ masasında , Erol Galip Serbest ‘’Makasla’’ masasında  ve  Startup Hukuku’nın kurucu ortaklarından Erdem Mümtaz Hacıpaşaoğlu ‘’Startup Hukuku’’ masasında  girişimleri hakkında merak edilenleri katılımcılar ile paylaştılar.

5x5

Peki 5×5 Genç Fikirler nasıl bir etkinlik ? Sizlerin de bildiği üzere ekosistem içerisinde birçok etkinlik gerçekleşmekte ve pek çoğu girişimcilerin özgün ruhunu pek de yansıtamamakta. Biz 5×5 Genç Fikirler etkinliği ile önceden belirlenen üç tema altında farklı girişimleri katılımcılarla buluşturmayı ve bunu etkileşimin en interaktif  haliyle gerçekleştirmeyi hedefledik. Katılımcıların hikayelerini dinledikleri girişim hakkında özgünce sorular sorduğu ya da fikirlerini bildirdiği etkinliğimizde  karşılıklı fayda maksimizasyonunu sağlamak istedik. Bu nedenle katılımcılar her 20 dakikada bir alarm sesiyle birlikte farklı masalara geçti ve böylece etkinlikteki 5 masayı da deneyimlemiş oldular. Katılımcılardan aldığımız olumlu geri dönüşler ve katılım yoğunluğu bizlerde konsepti sürdürmek ve gelecek etkinliklerimizde tekrarlamak fikri oluşturdu. 5×5 Genç Fikirler kapsamında etkinliğimize katılan konuşmacı ve katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz.

İşte 5×5’in birbirinden kıymetli 5 girişimi :

ONWARD TÜRKİYE

Etkinliğin ev sahibi olarak Onward, tıpkı program katılımcılarıyla yaptığı gibi interaktif öğrenme ortamı sağlamak noktasında başarılı olmanın mutluluğunu yaşadı. Onward, girişimciliğin ve inovatif iş alanlarının keşfedilmesine yönelik uluslararası interaktif öğrenme programları tasarlayan ve organize eden bir şirket. Kurucusu, Los Angeles’da yaşayan ve Vadi’yi avucunun içi gibi bilen Girişimcilik Vakfı fellowlarından Mert Can olmakla birlikte etkinlik süresince bizlere Onward’un Türkiye Operasyon Lideri ve aynı zamanda Girişimcilik Vakfı fellowlarından olan Elif Derya Mercan eşlik etti.

derya

STARTUP HUKUKU

Girişimcilerin çoğu zaman gözden kaçırdığı ya da arka planda tuttuğu ve çoğunlukla başa bela olan hukuk konusu Startup Hukuku ile birlikte farklı bir kimlik kazanmakta ve artık girişimcilerin daha emin adım ilerlemesini sağlayacak niş bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekosistemin yeni gözdesi Startup Hukuku hakkındaki merak edilenleri kurucu ortaklarından Erdem Mümtaz Hacıpaşaoğlu cevapladı. Sizlerin de bildiği üzere,Startup Hukuku, girişimcilik ekosisteminden gelen iki hukukçunun çıktığı bir yolculuktur. Yarattıkları bu melez hukuk dalı, hem avukat, hem yatırımcı, hem de girişimci gözüyle süreçlere geniş bir bakış açısı sağlamaktadır. Ekosistemdeki paydaşların hukuken bilmesi gereken detayları makale, röportaj ve vaka çalışması şeklinde irdelemekte ve aynı zamanda startuplara danışmanlık yapmaktadır.

mum

KİŞİLİK DESENİ 

Kişilik Deseni; şirket içi iletişim çatışmaları,işe alım süreçlerinde yaşanan zorluklar,yanlış terfi ve şirket içi yanlış görev atamaları,takım oluşturma, takım içi iletişim ve görev dağılımı problemleri,yönetici-Çalışan iletişimi,çalışanların verimliliği ve iş tatmini gibi konularda destek sağlaması amacıyla geliştirilen Online Danışmanlık ve Koçluk Platformudur. Kurucularından olan ve aynı zamanda Girişimcilik Vakfı ve Endeavor Case Campus fellowu olan Berat Öcal ve HDB Danışmanlık kurucu ortaklarından Tuba Önder 5×5 Genç Fikirler’de Girişimcilik Vakfının da seçme aşamalarından biri olan Kişilik Deseni hakkında sorulan soruları cevapladılar.

berat

CHAPPUTZ   

Yörüklerin ”Çapput Kilimi”ni modern tasarım fikirleriyle buluşturan Chapputz, köyden çıkan bir Nişantaşı markası olarak gönüllerimizde taht kurdu. Chapputz’un kurucusu olan Yasin Sert, İzlediği belgeselde köyde bir kadının dokuduğu çaput kilimleri gördü, yollara düştü, aklına gelen fikir yok olmaya yüz tutan kültürü bir markaya dönüştürdü. YBL21 ve Endeavor Case Campus fellowu olan Yasin, hikayesini anlatan video ve somut tasarım örnekleriyle katılımcıların dikkatini çekti.

sadece-bu-var-bunu-cektim-ve-bitti

MAKASLA

Güzellik profesyonelleri ve salonları için online randevu hizmeti sunan Makasla, kuaförlerdeki sıraları ortadan kaldırmak için kurulmuş bir pazar yeridir. Hedefi sektörde marka olmak ve bu ekosistemi geliştirmek olan Makasla’ nın kurucusu Erol Galip Serbest, Pirate Summit Global finalisti olmakla birlikte Web Summit İstanbul etkinliğinde de dereceye girdi. Amerika’ daki global konferansta Makasla’ yı temsil edecek olan Erol ekosistemin en genç, en dinamik girişimcisi, ekosistemin taze kanı olarak Makasla hakkında merak edilenleri yanıtladı.

son

 

 

 

Posted by Zülal Metin

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir