Dünyanın neresinde olursanız olun, Amerika’da şirket, online kurabilirsiniz!

En azından Stripe, Legalzoom, Incforfree, Clemta vb birtakım şirketlerin vadettiği bu: Girişimcilerin internet üzerinden kolaylıkla bir Amerikan şirketi kurmasına, Amerika’da banka hesabı açmasına hatta para kazanmaya başlamasına ve ödeme almasına imkan tanımak. Bu sayede, dünyanın neresinde olursanız olun, bir tıkla şirketinizi online olarak kurabiliyorsunuz.

Fakat işiniz sandığınız gibi bir tıkla bitmiyor. Kuruluş sonrası (“post-incorporation”) aşamalarını tamamlamadıkça, hukuki olarak bir şirketten bahsetmeniz doğru değil.

Bir şirket sahibi olmak ve onu hukuken idare etmek, eyaletten eyalete ve bir şirket tipinden diğerine farklılık gösteren zorunluluklara tabi. Bazı eyaletler şirketinizin iş hayatına başladığına dair gazeteye ilan vermenizi gerekli kılarken, bazı eyaletlerde hisse senedi ihraç etmeniz, bazılarında da ilgili eyalete yıllık raporlar sunmanızı zorunlu tutmakta.

Örneğin, girişimcilerin şirket kurarken en çok tercih ettikleri eyaletlerden biri olan Delaware’de, kuruluştan sonra yasal olarak yapmanız gerekenlerden bazıları:

  • Delaware Division of Corporations bünyesinde ve işinizin merkezinin bulunduğu şehre bir ilk rapor Bu online olarak sunulmaktadır.
  • Federal Vergi Numarası (“Federal Tax Identification Number” veya kısaca “EIN”) almak.
  • Delaware eyaletinde bir kayıtlı iş yeriniz ve temsilciniz olmalıdır. Ayrıca, işinizin niteliği gereği varsa ruhsat/lisansları almalısınız.
  • İnternetten şirket kurmanıza yardımcı olan websiteleri üzerinden genellikle banka hesabı da açmanız mümkündür. İşinize ait banka hesabı ve kredi kartı ile kişisel malvarlığınızı birbirinden ayırdığınıza emin olmalısınız.
  • Kurumsal yönergeleriniz (bylaws) ve operasyon sözleşmesi (“operating agreement”) olmalıdır. Bunları bir idari mercie sunmanız gerekmemekte, fakat kuruluşa ilişkin belgelerle birlikte ana iş yerinizde bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca, pay sahiplerinin listesini, ticari defterleri ve mali bildirimlere, bilançolara ve tablolara ilişkin kayıtları, ve tüm Genel Kurul ve Yönetim Kurulu toplantı tutanaklarını da iş yerinizde bulundurmalı ve saklamalısınız.
  • Her yıl 1 Mart tarihinden önce, yıllık vergi beyanında bulunmalısınız. Şirket türünüze göre beyan etmeniz ve ödemeniz gereken vergiler federal vergi, eyalet vergisi ve franchise vergisi şeklinde olabilmektedir. Bu da online yapılabilmektedir.
  • Yönetim Kurulu üyeleri bir organizasyonel toplantı (“organizational meeting”) yapmak zorundadır.
  • Yine her yıl, pay sahipleri toplantısı yahut olağan genel kurul toplantısı yapılmalıdır. Bu gereklilik, genel kurul kararı yahut şirket yönergesiyle değiştirilebilir veya tamamen kaldırılabilir.
  • Zorunlu olmamakla birlikte, şirket sahiplerine/üyelerine üyelik hakları belgeleri (“membership interest certificates”) ihraç etmenizi ve bunları üyelik transfer defterine işlemenizi öneririz.

Bu noktada Clemta post-incorporation hizmeti vermesiyle birlikte diğerlerinden ayrışıyor.

Buluşunuzun ve markanızın hukuki olarak koruma altına alınması da startupınız için hayati önem taşımaktadır. Dolayısıyla şirketinizi nerede kurmuş olursanız olun, hem ABD’de hem Türkiye’de hem de faaliyet gösterdiğiniz veya göstermeyi planladiginiz diğer ülkelerde marka ve patent başvurusu yapmanızı öneririz.

Hem post-incorporation aşamalarının tamamlanmasında hem de marka ve patent başvurularınızın yapılmasında Türk ve Amerika piyasalarında tecrübeli hukukçulardan destek almanız sorunlarla karşılaşma riskinizi minimuma indirecektir.

Posted by Av. Zehra Betül Ayrancı

Istanbul Barosu'na kayitli Avukat, Marka Vekili, Hokey Federasyonu Disiplin Kurulu Uyesi, UC Berkeley (LL.M. '15), ve Bilkent Hukuk ('11) mezunu. Yogunlukla Fikri Mulkiyet ve Sozlesmeler Hukuku ile TMT ve Spor endustrilerinde faaliyet gosterir. 3 dil konusur, birkacini okur-anlar. Okunmak icin yazar, dinlenmek icin konusur, global yasar.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir