Sosyal ağ liderlerinden Facebook, Oculus davasında yarım milyar dolar ceza aldı. Karara itiraz eden Facebook, temyize gidecek.

Olayın özeti :

Zenimax adlı bir şirket Oculus’un kendi teknolojisini kullandığını öne sürmüştü.Bu teknoloji ‘hırsızlığı’ için de eski çalışanı John Carmack’ı yani Oculus CTO’sunu suçlamıştı. Almak istediği tazminat 6 milyar doların üstündeydi.Ancak durum her iki tarafın da istediği gibi sonuçlanmadı. Mahkeme Oculus’un Zenimax’ın teknolojisini çalmadığına ama John Carmack’ın gizli bir anlaşmayı ihlal ettiğini söyledi. Bu sebeple de Facebook’a 500 milyon dolar ceza kesti.

Cezanın dağılımı şu şekilde :

-Oculus kurucu ortağı imzaladığı gizlilik anlaşması nedeniyle Zenimax’a 200 milyon dolar ödeyecek

-Oculus ZeniMax’a telif hakkı ihlali nedeniyle 50 milyon dolar ve yanlış atama/yönlendirme nedeniyle 50 milyon dolar ödeyecek

-Oculus’un eski CEO’su yanlış yönlendirme nedeniyle 150 milyon dolar ve Oculus kurucu ortağı aynı nedenden 50 milyon dolar ceza ödeyecek

Zuckerberg, “Oculus ürünlerinin Oculus teknolojisi üzerinde geliştirildiğinden son derece eminiz. Bu oldukça yaygın bir durum, büyük bir iş yapacak olduğunuzda birileri çıkar ve işin bir parçası olduğunu söyler. Mahkemedeki çoğu kişi Zenimax’ı duymamıştı onlar gibi ben de ZeniMax’ı ilk kez duyuyorum.” diyerek bu durumun Facebook’tan para koparmak için yapılabileceğini ima etmişti.

Anlaşılan o ki Facebook hızlı satın almanın kurbanı oldu. Çünkü Oculus’un satın alma süreci 1 haftada tamamlanmıştı.

 

Posted by İlayda Döldöş

Herkesin 'başka' olduğuna inanıp hep 'en başka' olmak çabasındayım.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir