Teknolojideki hızlı değişim şüphesiz finans sektörünü de etkiledi. Son 10 yılda ödeme deneyimimiz neredeyse tamamen değişti. Artık insanlar finansal bir işlem yapmak için zamana ve mekana bağlı kalmıyor. Bugün banka hesaplarımızı internet üzerinden yönetiyoruz, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapıyoruz ve elimiz paraya ve kredi kartına değmeden çeşitli ürün ve hizmetlere sahip olabiliyoruz. Her yıl ortalama %14 büyüyen, son 3 yılda 20 milyar doların üzerinde yatırım alan bir alan fintech.

Peki bu fintech startupları nasıl kuruluyor?

Fintech ekosistemi içerisinde edinilebilecek/edinmesi gereken bir dizi teknik beceri vardır. Aklımıza gelen ilk beceri, kodlama becerileri. Fakat benim kişisel görüşüm, iyi bir fintech girişimi için sahip olunması gereken en önemli teknik bilgi kodlama değil.
En gerekli teknik beceri, dünyada ödeme sistemleri nasıl yürüyor bilgisidir. Yani kod yazmak yerine bankacılık ve ödemelerin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Rehin tutma şekli, ödeme nasıl yapılır, gerçek zamanlı ödemelerin veya toplu ödemelerin nasıl yapıldığı, para akışı tam olarak ne anlama gelir… ve daha pek çok soru.

Görüyorsunuz, sadece ihtiyacı tespit etmek ve gerekli kodlama bilgisine sahip olmak fintech için yeterli değil. Kısa vadede Fintech in sistem seviyesi mühendisliğini, kilitlenecek veritabanlarını, hangi protokolleri kullanacağınızı, belirteçleri nasıl doğrulayacağınızı, kayıtların nasıl kimliğini doğrulayacağınızı bilmek tabi ki çok önemlidir fakat uzun vadede finansal arka plan daha önemli olacaktır

Bununla birlikte, bilmeniz gereken bazı teknik beceriler vardır

Programlama Dili (COBOL, Java, Python ve C ++ / C # gibi programlama dilleri).

Çok az sayıda yatırım bankası ve hedge fonları, teknolojiye yaklaşımlarını ve şu anda kullanılan programlama dillerini değiştirmek istiyorlar. Sonuç olarak, cobol, jAVA, Python ve C ++ / C # gibi programlama dilleri muhtemelen önümüzdeki yıllarda da bu alanda en çok kullanılan programlama dilleri olmaya devam edecektir.
Java, derleme özelliği nedeniyle mali veriler için güvenli ve güvenli bir platform sağlar.
Python yine destekleyici bir ikinci dil olarak kullanılır. Python, kant modeli ve ticaret stratejileri oluşturmak için kullanılan fintech alanında kullanılan yaygın bir programlama dilidir. Otomasyonda kodlanması diğer dillerin işleyebileceğinden çok daha fazla şeyle birleştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca, profesyonellerin C ++’ya kıyasla daha az Python kodu ile daha fazlasını yapabilecekleri gibi diğer programlama dillerinden daha kolaydır.

Yeni programlama dilleri sıklıkla geliştirilmekle birlikte, çok azı finansal ürünlere pazarlanabilir veya Wall Street’te ve diğer finans merkezlerinde kullanılacak kadar güçlüdür. Bu geleneksel programlama dillerini değiştirmek ve daha iyi ticaret uygulamaları ve risk yönetim araçları inşa etmek için yenilikçi bir teknoloji gerekir.
Bu 2 temel teknik bilgi dışında;

• Veritabanlarının sağlam bir şekilde anlaşılması, özellikle dağıtılmış veritabanları, Master / Slave’ler ve hata toleransı.
• ISO8583, FIX, OFX, ISO20022, SWIFT Messaging, ACH Biçimleri gibi protokoller
• Kara Paranın Aklanması (AML) ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (CFT) konusunda bilgi sahibi olmak
KYC’de, KEP listelerinden, OFAC listelerine, BM listelerine vb. Müşteri-Gereksiniminizi (KYC) iyi analiz etmek ve tarama mekanizmasını ona göre kurmak
• Blockchain’in altında yatan teknolojiyi anlamak
• Büyük Data
• Orta Ölçekli Programcılar
• API geliştiricileri
• Mali Protokol Uzmanları, belirli bir şirkette veya kuruluşta (yukarıda belirtildiği gibi, SWIFT veya FasterPayments veya SEPA Dosyası gönderimleri / temizlenmesi) ait belirli bir protokol konusunda uzman olan kişiler

Geçmişte, ön büro ticaret ortamlarında başarılı olmak ya da portföy yöneticisi ve kantitatif tüccarlar ile başarılı bir şekilde entegre olabilmek için, teknologlar finansal ürünler hakkında biraz bilgi sahibi olmalıydı. Fakat şimdi, teknologlar endüstride herhangi bir geçmişi olmadan bir finansal kuruma girebilir ve en iyi finansçıları oyun dışı bırakabilirler. Teknologlar, yüksek profilli pozisyonları güvence altına alabiliyorlar ve kıdemli mali uzmanlardan saygı istiyorlar çünkü finans işlemleri artık kağıt üzerinde değil, mobil dünyada hayat buluyor.
Ve bu durum finansal firmaları, mali uzmanları yeni teknolojiler konusunda eğitmek yerine akıllı teknologları finansal ürünler üzerinde eğitmek yoluna sevkediyor. Yazılım yayınlarının ve yeni hizmetlerin hızla tanıtıldığı ve hata marjının az olduğu hızlı tempolu çevrede, karmaşık altyapıların anlaşılması için temel bilgiye sahip teknolojiler, finansal uzmanlara tercih edilir.

Finans piyasasında daha iyi sermaye tahsisi ve gelişmiş risk yönetimi ile güvenilir, uyarlanabilir ve ölçeklenebilir donanım çözümleri yüksek talep görüyor. Finansal firmalar ve ticaret uzmanları, ticaret platformlarında çalışma saatlerini azaltmaya çalışıyor; bu durum hem donanım hem yazılım uzmanları için pozisyonlar yaratmak ve finansçılarla arasındaki ilişkiyi teşvik etmek ekipler için daha iyi sonuçlar sağlayabilir.

Kaynaklar: www.quara.com

Posted by Fatma Emel Yalçın

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir