Özellikle online girişimlerde, SEO girişimcilerin oldukça önem vermesi gereken bir konu. Tavsiyelerimi sizler için derledim:

1)Web sitesi responsive yani esnek olmalı :

esnek

Küçük işletmeler için beklentiyi karşılayan ya da  aşan web trafiği çok önemlidir. İnternet kullanan müşterilerin %50’si arama sonucunda yakın çevrelerinde bulunan mağazaları ziyaret etmektedir.Yapılan araştırmalara göre, söz konusu %50’lik ziyaretin %78’si satın almayla sonuçlanıyor yani eğer mobil İnternet kullanıcılarının mağazanızı ziyaret etmesini ve satın alma oranlarını desteklemek istiyorsanız, Web sitenizin her platforma uyumlu şekilde çalışmasını sağlamalısınız.

2)İşinizin en önemli noktaları yazılı içerikle ifade edilmeli

bilgisayarda-nasil-yazi-yazilir-1105-312x200

Ürün ve hizmetiniz hakkında verilebilecek her bilgiyi, her detayı atlamadan belirlemeniz ve kullanıcıya iletmeniz çok önemlidir. Kötü ürün yoktur daha doğrusu hakkında iyi şeyler söylenmeyecek ürün yoktur.

3) Görseller ve medya öğeleri mutlaka optimize edilmeli

gorsel-optimizasyonu

Görselleriniz görünürlüğü artırmak için muhakkak optimize edilmelidirler. Ayrıca ürün ve hizmetleriniz için açıklayıcı nitelik taşıyan görseller, hem kullanıcı hem de arama motoru dostu olmalıdır.

4)Navigasyon yapısı geliştirilmeli

dogru-is-secimi-620x350

Google Web Yöneticisi Yönergeleri şöyle bir tavsiyede bulunmaktadır:

“Net bir hiyerarşiye ve metin bağlantılarına sahip bir site oluşturun. Her sayfaya en az bir statik metin bağlantısından ulaşılabilmelidir.”

Dememiz o ki bir sayfaya bir statik metin bağlantısından ulaşılabilmelidir.Çünkü bu statik bağlantı siteyi takip edilebilir hale getirmektedir.Aksi takdirde site ulaşılamaz,takıp edilemez bir diğer ifadeyle kaytaban sayılır.

5)Yönlendirmeleri unutmamalı

androiddev101

Mevcut bir sitenin yeni versiyonu hazırlanıyorsa, dikkat edilmesi gereken bir diğer mühim husus yönlendirmelerdir. Eğer tasarım değişikliği sırasında URL tipi de değişecekse, tüm eski sayfaların yeni sayfalara “301 Kalıcı Yönlendirme” koduyla yönlendirilmesi büyük önem teşkil etmektedir.Yeni tasarımla birlikte artık kullanmayacağınız sayfalarınız varsa, bunları ilgili olabilecek yeni sayfalara yönlendirmeniz, eğer ilgili olabilecek bir sayfa yoksa özgün bir “404 not found” sayfası oluşturmanız faydalı olacaktır.

 

Posted by İlayda Döldöş

Herkesin 'başka' olduğuna inanıp hep 'en başka' olmak çabasındayım.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir