Günümüzde E-Ticaretin, startuplara ve şirketlere göz ardı edilemeyecek derecede önemli ticari katkılar sağlamaktadır. “Tek bir tuşla” alışveriş yapıyor olmamız, belki de bizi online-sanal alışverişe yönlendiren en önemli etmen. Türkiye’de son verilere göre yaklaşık 176 milyon banka kartı ve kredi kartı bulunuyor. 2016 yılında internet üzerinden yapılan alışverişlerin tutarı 68,5 milyar liraya ulaştığı düşünülünce, dolandırıcılar tarafından günlük hayatta kredi kartı kullanmayanların, internetten alışveriş yapılabileceğini bilmeyenlerin kandırılmasının önüne geçilmesi için BDDK tarafından güzel bir adım atıldı.

Peki, gerçekten de basın ve yayın organlarında çıkan “tüm kredi kartlarının internet alışverişe kapandığı” yönündeki haberlerin doğruluk payı var mı?

Basında yer alan haberlere göre “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu” (BDDK)’nın aldığı karara göre, 17/10/2017 tarihinden itibaren Türkiye’deki tüm bankaların kredi kartlarının eski ve yenileri kapsayacak şekilde internet alışverişine kapanacak. BDDK’nın gerekçesi ise güvenlik.

Basında çıkan bu haberler doğrultusunda BDDK bir basın açıklaması yaptı ve bu açıklamada kredi kartlarının internete kapatılmasının söz konusu olmadığını belirtti. Basın açıklamasında “Türkiye Bankalar Birliği” ve “Türkiye Katılım Bankaları Birliği Hakem Heyeti”ne taşınan şikayetlerinin çoğunluğunun, dolandırıcılar tarafından kandırılarak kart ve şifre bilgileri ele geçirilen vatandaşlarının bilgisi ve isteği dışında yapılan işlemlerin oluşturduğunu, güvenlik sebebiyle tüm kredi kartları için bankalara kart sahibinin kartının internet alışverişlerine açık olması talebine bağlı olma zorunluluğu getirmiştir. Yani bu zorunluluk sebebiyle, bankaların kredi kartı sahiplerinden kartlarının internete açık olması doğrultusunda talep ve onaylarını almaları gerekmektedir.

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu”nun (BDDK) 16 Şubat 2017 tarih ve 7052 sayılı kararı ile Türkiye’de faaliyet gösteren tüm Bankalara, kart hamilinin aksi yönde açık talebinin bulunmadığı hallerde, bireysel banka kartı ve kredi kartlarını yurtiçindeki ve yurtdışındaki tüm elektronik ticaret işlemlerine kapatması yönünde bir talimat vermiştir.”

Bu karar tüm banka ve kredi kartlarını kapsamakla birlikte, söz konusu kartlarla verilen ödeme talimatlarını kapsamamaktadır. Bu karar gereği bankaların 17/10/2017 tarihine kadar müşterileriyle iletişime geçip, banka ve kredi kartlarının internet kullanımına açılması hakkında bilgilendirmeleri gerekmektedir.

Posted by Yaprak Sürmeli

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Yaprak SÜRMELİ aynı zaman da 'melek' girişimcidir. Bu alanda bir çok eğitim ve sertifika programına katılmış, Türkiye, Japonya, Amerika ve 25 Avrupa ülkesinde patentine sahip olduğu ,ulusal ve uluslararası bir çok başarı ve ödül kazanmış olan PEGGYMATİC adlı teknolojik ürün buluşuna sahiptir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir