Kişisel Verilerin Korunması, bir süredir bizi en çok heyecanlandıran alanlardan birisi oldu. Biz de her gelişme hakkında yazıp çizmeye özen gösterdik. Süreci yakalayamadıysanız önce bunlara göz atmanızda fayda var:

Kişisel Verilerimi Koruyacağım ama nasıl?

Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Suçu

Veri Sorumluları Sicili Yönetmelik Taslağı İncelemesi

Süreç içerisinde en çok dikkat çeken yükümlülüklerden birisi ise verilerin anonimleştirilmesi, silinmesi ve yok edilmesiydi. Bunu hukuki ve teknik olarak nasıl yapacağımız, uyumlaştırma süreci kafalarda soru işareti yaratıyordu. Yakın zamanda “KİŞİSEL VERİLERİN SİLİNMESİ, YOK EDİLMESİ VEYA ANONİM HALE GETİRİLMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI” adında bir belge görüşlere açıldı. Şahsi kanaatim özellikle teknik tarafının yeteri kadar aydınlatılamadığı yönünde. Sürecin yorucu olacağını öngörmek zor değil.

Taslağa buradan ulaşabilirsiniz. 12 Haziran 2017 tarihine kadar info@kvkk.gov.tr adresine görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Görüş Bildirme Formu

Fotoğraf: www.kvkk.gov.tr

Posted by Erdem Mümtaz Hacıpaşaoğlu

E. Mümtaz Hacıpaşaoğlu, Hukuk, İşletme ve Dış Ticaret eğitimleri aldı. Pekin&Pekin, Pelister Atayılmaz Enkür ve Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı'nda deneyim kazandı. Startup Hukuku'nun kurucu ortağı olması yanısıra, Startup Law Consultancy Inc.'te danışmanlık vermektedir. Vircon Group Technologies ortağı olan Mümtaz, Avrupa Hukuk Teknolojileri Derneği (ELTA) Türkiye temsilcisidir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir