İş planınızı oluşturdunuz ve startupınız için marka oluşturmaya karar verdiyseniz fikri mülkiyet haklarınız için önemli bir adım attığınızı bilmeniz gerekir. Sizi diğer firmalardan ayırt etme işlevi göreceğinden bu noktada marka yaratırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini paylaşmazsak olmaz.

Markanızı yaratırken dikkate alınması gereken hususlar;

 • Verdiğiniz ismin başka bir markayı andırmaması, karıştırılmaya yol açmaması gerekir. Hali hazırda tescilliyse, tescil etmek istediğiniz başvurunuzun red edilmesi veya sizden önce tescil eden tarafından itiraz edilmesi söz konusu olabilecektir.

Dolayısıyla yapılması gereken ilk şey Türk Patent Enstitüsü’nün internet sitesinde araştırma yaparak, herhangi bir benzerlik olmayacak şekilde bir marka seçmek gerekir.

 • Yurtdışına açılmak gayeniz var ise, yani global bir isim yaratmak istiyorsanız seçtiğiniz ismin diğer dillerdeki anlamlarının ve telaffuzunun araştırılması sizin için iyi olur.
 • Kısa ve akılda kalıcı şekilde seçilmesi müşterilerinizi etkileyen diğer bir unsurdur.
 • Hangi sektörde hizmet verilecekse marka görüntüsünün bu sektör ile çağrışım yapacak şekilde seçilmesi müşterinin ürün ile iletişimini kolaylaştıracaktır. Bu konuda uzman kişilerle çalışmak her zaman daha faydalı olacaktır.
 • Önemli bir diğer nokta ise, alan adıdır. Marka isminiz ile alan adınızın aynı olması ticarileşme sürecinde hayati öneme sahiptir, bu sayede markanız daha kolay başarıya ulaşacaktır. Global bir marka yaratmak istiyorsanız yine hizmet verilecek ülkelerin alan adlarının kontrolünün yapılmasında yarar vardır.
 • Ürün ve hizmetlerin isimlerini, niteliklerini belirten kelimeler seçilemez ve seçilmemelidir. Bakkal gibi.
 • Ticaret unvanınız ve/veya işletme adınız tescilli olsa dahi ayrıca markanızı tescil ettirmeniz gerekir.
 • Doğal bir hikayeniz olabilir eğer yoksa kişilere samimi gelmesi açısından hikayesi üzerinde çalışılması başarınıza katkı sağlayacaktır.

Marka isminizi seçtikten sonra sıra geldi markalaşma sürecinize, yani markanızın kamuya sunulmasına.

Bu aşamada görsel ve logonun yanı sıra ciddi reklam çalışmalarına odaklanmanız gerekmektedir. Özellikle hedef kitlenize hitap edecek etkinliklere, fuarlara katılmak ilk aşamada bilinirliğinizi arttıracaktır. Yani hedef kitlenizi belirlemeniz markanızı konumlandırmanıza katkı sağlar.

Görsel kimlik markanızın akılda kalmasına hizmet edeceğinden arkasında ciddi ve profesyonel çalışma gerektirir. Startup projenize uygun, yenilikçi, ilgi çekici reklam ve tanıtım çalışmaları markaya ivme kazandıracaktır.

Tüm bu hususların ardından artık sizinde imajınız yavaş yavaş oluşmaya yani markanızı yaratmaya başlamışsınızdır. Tüketicilerin sizi tercih etmesininde marka imajınızın hayli önemli olduğunu, şirketinizin başarısının ve gelişmesinin markalaşmayla paralel ilerlediğini göz önünde bulundurmanız pazarlama açısından göz ardı edilemeyecek bir gerçektir.

 

 

 

 

 

Posted by Yaprak Sürmeli

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Yaprak SÜRMELİ aynı zaman da 'melek' girişimcidir. Bu alanda bir çok eğitim ve sertifika programına katılmış, Türkiye, Japonya, Amerika ve 25 Avrupa ülkesinde patentine sahip olduğu ,ulusal ve uluslararası bir çok başarı ve ödül kazanmış olan PEGGYMATİC adlı teknolojik ürün buluşuna sahiptir.

One Comment

 1. Mehmet YAVUZER Ekim 7, 2017 at 8:08 pm

  Elinize sağlık Yaprak Hanım.. Bu arada Türk Patent Enstitüsü’nün adı artık Türk Patent ve Marka Kurumu oldu…

  Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir