TOBB Startup İstanbul etkinliği dün sona erdi. Dünyanın her yerinden gelen girişimciler ve konuşmacılar hem birbirlerinin diğer girişimcilik ekosistemleri anlamasına yardımcı oldu hem de networking yaptılar. 135 ülkeden 25.000 başvuru arasından 100 girişim 8 Ekimde yapılan eleme ile 50 girişime ve bu şekilde elemelerle dün (10 Ekim 2016) final sunumları için 15 girişime düşürüldü.

Final sunumları için sahnede girişimciler, Prof. Erhan Erkut moderatörlüğünde Andrew Romans, Adora Cheung, Omar Syed ve Rina Onur karşısına çıktılar.

İlk 15’e girip final sahnesine çıkan startuplar şu şekilde(çıkış sırası ile);

 1. Urbanhire – Endonezya
 2. FigPii – Türkiye
 3. La Marocaine – Fas
 4. Kitabisa – Endonezya
 5. MASS – Tunus
 6. Otsimo – Türkiye
 7. MyDoctor – Pakistan
 8. Pickpack – Polonya
 9. Qirtas – Suudi Arabistan
 10. SkyCrypor – Ermenistan
 11. Treble – Pakistan
 12. Kostoom – Endonezya
 13. Innoveralabs – Türkiye
 14. Cash Basha – Ürdün
 15. Pobuca – Yunanistan

Sunumlarını yapan startuplardan bazılarının büyük firmalarla masaya çoktan oturmuş olması jüriyi etkileyen yönlerden biri olmasına rağmen Sony ile anlaşmış olan Treble ilk üçe giremedi. Jüri’nin sahnede konuşmacıları terlettiği sunumların sonunda sıra karar anına geldiğinde salonda 15 girişimin destekçilerinin oluşturduğu heyecan neredeyse gözle görülebilir bir hale gelmişti.

TOBB Startup İstanbul 3.sü:  Pobuca; Şirketlerin adres defterlerini tek bir elden yönetmelerini ve pek çok platformdan görüntülemelerini sağlayan ve kendi bölgelerinde (Yunanistan) Vodafone ile el sıkışmış olan Pobuca Startup İstanbul’dan 3. olarak ayrılıyor.

TOBB Startup istanbul 2.si: Innoveralabs: Şirketlere ucuz ve sürekli siber güvenlik hizmeti sunan Türk girişimi Innoveralabs elde ettiği bu başarı ile bizleri gururlandırıyor.

Ve gelelim TOBB Startup İstanbul 1.si: Cash Basha: Ürdün ve Suudi Arabistan’da hatta yakın çevrelerinde banka kullanımının çok az olması nedeniyle insanların Amazon gibi online satış sitelerinden alışveriş yapamama sorununa çözüm olarak ortaya çıkan girişim Cash Basha Startup İstanbul’dan 1. olarak ayrılıyor.

Etkinlik boyunca pek çok yeni insanla tanışma fırsatımız olduğu gibi Startup Hukuku’nu bilen, takip eden destekçiler görmek ve onlarla konuşmak da bizler için ayrı bir keyifti. Her zaman bu ekosistemin oyuncularına desteğe hazırız. Bize ulaşmaktan lütfen çekinmeyin. Etkinliğe ilişkin yorumlarınızı bekliyoruz.

Posted by Recep Anıl Aydemir

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir