Her yeni uygulama ve yeni olmasa da deneyim sunarak müşteri çekmek isteyen uygulama için bedava kullanım dönemi opsiyonu vermek avantajlıdır. Bedelsiz kullanıcı’ların deneyiminden uygulamayı test etmek yanında, uygulamanın yaygınlaşması ve tanıtımına faydasından dolayı, her SAAS için bedelsiz kullanıcılar vazgeçilmezdirler.

Bedelsiz kullanıcı’lara ne kadar süre ve nasıl bir kullanım aşaması tanımlayacağız?

Sürdürülebilir bir şirket olarak amaç kar elde edip, gelirleri artırmaktır. Sosyal amaçlı bir proje değil ise mutlaka bu bedelsiz kullanıcıların bedelli müşteriye dönüşümü sağlanmalıdır.

Ama nasıl ve ne zaman?

Size her yerde fazla da bahsedilmeyen bir kuraldan bahsetmek isterim.

Bu konuda kesin ve net kurallar olmasa da, ölçümlemeniz gereken faktör değerler vardır.

Öncelikle bedava kullanıcı’nızın sizin sınırlarınızı zorlayacak noktaya kadar bedava her aşamadan faydalanıp, uygulamanızın tadını almasını sağlayacaksınız. Bu aşamaları tek tek geçmesine izin vereceksiniz ve keyifli sürüş süresi boyunca uygulamanızda geçirdiği süre boyunce neyi, ne kadar, ne zaman yapıyor ise kaydını tutacaksınız.

İşte bu vurucu nokta. Elinizde artık bu kullanıcının davranışları  hakkında faktör değerleriniz var ve siz onu ondan daha iyi tanıyorsunuz.

Burada sizin en temel mottonuz kazandıkça kazanan olmaktır.

Bu bedava kullanıcı ne zaman sistemlerinizi ve limitlerinizi zorlamaya başlıyor o zaman işte artık hakkınızı isteme zamanı gelmiştir. Keyifli sürüşe alışmış ve faydasını görmüş olduğu için de bedelini gönülden hak ettiğinize inanarak verecektir. Bedava kullanıcı artık onun ihtiyaçlarını karşıladığınızı biliyor ve kabullenmiştir.

Burada kullanıcının tam tatmin olduğu anı ve vazgeçilmez olacağınızı kabullendiği anı tespit  etmek için her uygulama kendi aşamalarını basamak basamak belirlemelidir.

Bu faktör değerler ise ölçümlenebilecek hale getirilip takip edilmelidir.

Bunlar;

  1. Motivasyon
  2. Kullanıcı Deneyimi
  3. Tetikleyici ve yönlendiriciler

Bu faktörleri her uygulama ayrı şekilde ölçebilir. Burada unutulmaması gereken hep mottonuzdur.

Kullanıcının size gelme motivasyonunu bilerek onun ihtiyacını karşılamak için uygulamanıza eklemeler veya yeni opsiyonlar getirebilirseniz, sonunda kullanıcının deneyimini bilip düzeltmeler yapmanız gerekebilir. Sadece bedava kullanım süresinden ibaret olmayan farklı seçenekler ile, gelen bu müşteriyi kazanmanız mümkün olacaktır.

Kredi kartı bilgisi girene ek süre, sorularımıza cevap verirseniz bir gün daha gibi farklı seçeneklerle kullanıcıya gidebilirseniz farklılık yaratmış ve bedava kullanıyı müşterinize çevirmiş olursunuz.

Posted by Emine Brownfox

Girişimci, Finansçı, Boş vaktinde bilanço okur. Keto diyet ve Chi Gong yapar. 5 kıtayı gezdi, Afrikada yatırıma karar kıldı.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir