Sosyal medya sitesi Twitter, Trump karşıtı bir hesabın kime ait olduğunu açıklamasını talep eden ABD yönetimine dava açtı.

Twitter, ABD basınında çıkan haberlerde göre Trump karşıtı paylaşımlarda bulunan “@ALT_uscis” isimli kullanıcının, gerçek kimliğini açıklamamak için mahkemeye başvurdu.
San Francisco’daki  federal mahkemeye sunulan dilekçede, “ABD Gümrük ve Sınır Koruma Ajansı”nın (CBP) geçen ay Twitter‘a söz konusu kullanıcının; hesap erişim bilgilerini, telefon numarasını, adresini ve IP adresini talep eden bir celpname gönderdiği belirtildi.

Twitter, konuşma özgürlüğüne karşı tehlike oluşturduğu gerekçesiyle bu talebi reddettiğini belirtti. Söz konusu mahkeme belgesinde, “ABD Anayasası”nın birinci maddesi gereğince; Twitter kullanıcılarına ve Twitter‘ın kendisine verilen konuşma özgürlüğü, siyasi görüşleri isimsiz veya takma isimle yayma hakkını kapsar,” ifadesine yer verildi.

Twitter kullanıcısını savunacak “Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği” (ACLU), Twitter‘dan yaptığı açıklamada; şirketi kararından dolayı kutlayarak, “@ALT_uscis” isimli kullanıcıyı temsil etmek üzere davaya katılacağını duyurdu.

Posted by İlayda Döldöş

Herkesin 'başka' olduğuna inanıp hep 'en başka' olmak çabasındayım.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir