VERBİS açıldı mı?

Ne zaman Kayıt olacağız?

Kimler Kayıt olmak zorunda?

gibi soruların cevaplarını Kişisel Verileri Koruma Kurumu 18.08.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kararları ile vermektedir.

Veri Sorumluları Siciline (VERBİS) kayıt yükümlülüğünün başlangıç tarihi 01.10.2018 olarak belirlendi.

Ayrıca, Veri Sorumluları Siciline (VERBİS) kayıt zorunluluğuna ilişkin yeni istisnalar da belli oldu.

18.08.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun Kararları ile;

 • Arabulucuların,
 • 4458 Sayılı Gümrük Kanunu uyarınca faaliyet gösteren gümrük müşavirlerinin ve yetkilendirilmiş gümrük müşavirlerinin,
 • Yıllık çalışan sayısı 50’den az veya mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den az olan gerçek veya tüzel kişi veri sorumlularından ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olmayanların

Veri Sorumluları Siciline kayıt yükümlülüğünden istisna tutulmasına karar verilmiştir.

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/08/20180818.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/08/20180818.htm

Posted by Oğuz Kartöz

Oğuz Kartöz, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde Kamu Hukuku alanındaki yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Kişisel Veriler, Mülkiyet Hakkı, AYM ve AİHM, Siber güvenlik, E-ticaret ve Sözleşmeler Hukuku alanlarıyla ilgilenmektedir. 2012 yılında Genç Fütüristler derneğinin üyesi olarak çeşitli projelerin kurucu ekipleri arasında yer alma fırsatı bulmuştur. Genç Fütüristler Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Gelecek trendlerinin ve teknolojik gelişmelerin felsefi, sosyal ve hukuksal yönleriyle ilgilenmektedir.

3 Comments

 1. Yaşar Enis Diker Kasım 5, 2018 at 11:48 am

  Merhaba bütün (50 çalışan ve 25 mil. sınırını aşmayan) tüzel kişiler için (LTD. – AŞ) başlangıç tarihi 2019 değil mi? Çalışanı olmayanlar dahil mi?

  Teşekkürler

  Cevapla

  1. Merhaba Yaşar Bey,
   Çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den az olan tüzel kişiler VERBİS kayıt yükümlülüğünden istisna tutuldu. Çalışanı olmasa dahi 25 milyon’dan fazla bilançoya sahip ise VERBİS kayıt yükümlülüğü kapsamındadır.

   Cevapla

 2. Burak İnceoğlu Şubat 9, 2020 at 11:11 pm

  Merhaba,

  Bu konuda bir çok karışıklık insanların kafasında. Örn; ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişiler kimlerdir, bu neye göre belirleniyor, bunun kriterleri nelerdir? Ya da ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olmayanlar verbis’e kayıt olmasalar da yine de internet sitelerinde Aydınlatma Metni yayınlamaları gerekiyor mu?

  Mesela; internet sitesi olan bir yaşam koçu, muayenehanesi olan bir doktor veya bir yazar internet sitelerinde iletişim formu ile ad-soyad-eposta-mesaj bilgisi topluyorlarsa VERBİS’e kayıt olmaları gerekiyor mu?

  Teşekkürler.

  Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir