[dropcap]L[/dropcap]ean startup, yalın girişim anlamına gelmektedir. Yalın girişimci müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak olan en sade ürünü en az maliyetle meydana getirerek kur-ölç-öğren döngüsüne giren kişidir. Bu döngüye “pivot”(üzerine tıklayınca “pivot nedir?” e gitsin) denmektedir. Yalın girişimde esas olan iş planından ziyade iş modelidir. Böylelikle girişimci, büyük maliyetli, uzun ar-ge çalışmaları gerektiren süreçlerden kaçınarak meydana getirdiği “prototip” ürün/hizmetini küçük müşteri grupları üzerinde deneyerek hızlı manevralar alma imkanına sahip olur.

Modelin fikir babası Eric Rias’tır. Linkedin’in kurucusu Reid Hoffman: “Eğer ürününüzün ilk versiyonundan utanmıyorsanız, ürününüzü çok geç çıkartmışsınız demektir.” diyerek bu modelin ruhunu yansıtmaktadır.

Posted by Erdem Mümtaz Hacıpaşaoğlu

E. Mümtaz Hacıpaşaoğlu, Hukuk, İşletme ve Dış Ticaret eğitimleri aldı. Pekin&Pekin, Pelister Atayılmaz Enkür ve Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı'nda deneyim kazandı. Startup Hukuku'nun kurucu ortağı olması yanısıra, Startup Law Consultancy Inc.'te danışmanlık vermektedir. Vircon Group Technologies ortağı olan Mümtaz, Avrupa Hukuk Teknolojileri Derneği (ELTA) Türkiye temsilcisidir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir