[dropcap]L[/dropcap]ean startup, yalın girişim anlamına gelmektedir. Yalın girişimci müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak olan en sade ürünü en az maliyetle meydana getirerek kur-ölç-öğren döngüsüne giren kişidir. Bu döngüye “pivot”(üzerine tıklayınca “pivot nedir?” e gitsin) denmektedir. Yalın girişimde esas olan iş planından ziyade iş modelidir. Böylelikle girişimci, büyük maliyetli, uzun ar-ge çalışmaları gerektiren süreçlerden kaçınarak meydana getirdiği “prototip” ürün/hizmetini küçük müşteri grupları üzerinde deneyerek hızlı manevralar alma imkanına sahip olur.

Modelin fikir babası Eric Rias’tır. Linkedin’in kurucusu Reid Hoffman: “Eğer ürününüzün ilk versiyonundan utanmıyorsanız, ürününüzü çok geç çıkartmışsınız demektir.” diyerek bu modelin ruhunu yansıtmaktadır.

Posted by Erdem Mümtaz Hacıpaşaoğlu

Merhaba, Ben Mümtaz. Girişimciyim, veri koruma ve startup avukatlığı yapıyorum. Vircon Group'un hukuk ve uyumdan sorumlu ortağıyım. Vircon Veri Koruma ile veri sorumluları için farklı sektörlerde KVKK projeleri yapıyorum. Startup Hukuku'nun kurucularındanım.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir