Girişimcisiniz ve fikrinizi hayata geçirmek istiyorsunuz. Melek yatırımcı ya da VC, yani risk sermayesi fon yöneticileri ile görüşme fırsatınız var. Heyecan dorukta… Sorular dönüyor kafada…

Yatırımcı kim olursa olsun, büyük ya da küçük, sizin fikrinize yatırım yaparken bakacaklarını şimdiden bilirseniz hazırlıklı olur ve hedefinize ulaşırsınız.

Yatırımcı daha çok şu tarz şirketlere karşı pozitif yaklaşır.

  • Aynı sektörde aynı tip ürünle başka bir firma iyi bir satışla çıkış yapmış ya da borsaya giriş yapmışsa şansınız artar.
  • Yönetim takımınızda gerçekten yüksek tecrübeye sahip bir ekip çalışıyorsa yatırımcı ilgi duyar.
  • Ürününüzün ve iş modelinizin kolay çalışır ve fonksiyonel olması gereklidir.
  • Müşteriler tarafından kabul edilen talep edilen bir ürüne sahip olmalısınız.

Yatırımcı daha çok şu tarz şirketlere negatif yaklaşır.

  • Performans endeksleri zayıf olan şirketlerin şansı yoktur.
  • Doymuş piyasada iş yapan girişimciye yatırımcı yaklaşmayı arzu etmez.
  • Girişimcinin bulunduğu sektör henüz doyuma ulaşmamış bir sektör olsa da, eğer büyük rakiplerin hakimiyeti varsa yatırımcı riski fazla görür.
  • Yönetim takımınızda önemli anahtar pozisyonlar boş ise ya da devamlı değişik kişilerle yol alıyor ise yatırımcı takıma güven duymaz.
  • Girişimcinin elinde avucunda tek bir kuruş yoksa yatırımcı tek sermayedar olarak tüm riski almaz.

Aslında özetlemek gerekirse, bütün mesele yatırımcının bugünkü koşullara bakarak sizin şirketinizle ilgili oluşturduğu gelecek algısıdır.

Algıyı etkileyen faktörleri negatif ve pozitif olarak incelerseniz, aslında girdiğiniz pazarda istenen ve rakibi güçlü olmayan bir ürün yaratırsanız, müşteriye kolay kullanım sunar ve satışı iyi modellerseniz; bu iş fikrine inançlı, bağlı, deneyimli bir takım ve kendi birikmiş sermayeniz ile yatırımcının kapısını çalmanızı tavsiye ederim.

Girişimcilik ile maceracılık arasındaki fark da buradadır. Macera biraz daha fazla risk alarak, hiç olmayanı yapmak için yola çıkarken, girişimci elinde başaranların yol haritasını alarak yürümeye başlar.

 

Posted by Emine Brownfox

Girişimci, Finansçı, Boş vaktinde bilanço okur. Keto diyet ve Chi Gong yapar. 5 kıtayı gezdi, Afrikada yatırıma karar kıldı.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir