E- Residency veya Türkçe’ye çevrilmiş haliyle “e-vatandaşlık” Estonya devletinin 2014 yılında yürürlüğe soktuğu ve girişimciler için bulunmaz nimet niteliğinde bir uygulama. Dünya’da bir ilki gerçekleştiren Estonya E-residency ile AB vatandaşı olmayan fakat AB’deki pazara ve müşterilere ulaşmayı hedefleyen girişimcileri, verdiği bir dijital kimlik ile “e-resident” yaparak, şirketlerini online olarak kurmalarına olanak tanıyor. Ancak, düşünülebileceğinin aksine, e-resident olan kişiler Estonya’da oturma hakkı veya vatandaşlık hakkı gibi haklara sahip olmuyorlar.

E-Residency,

  • AB içerisinde bir şirket kurmak,
  • AB’ye yerleşik bankacılık ve uluslararası ödeme hizmeti sunucularına kolay ulaşmak,
  • AB Tek Pazar’ının ve onun getirdiği hukuki avantajlardan yararlanmak,
  • Güven ve istikrarlı bir ortamda ticaret yapmak,
  • Kamu hizmetlerini dijital kimlik vasıtasıyla kullanmak konularında avantajlar sağlıyor.

Ayrıca E-residency ile şirket sahipleri Dünya’nın herhangi bir yerinden şirketlerini idare edebildikleri gibi, şirketi temsil etmek üzere Estonya’da yerleşik üçüncü bir kişi bulmak zorunda da değiller. Şirket sahipliği %100 şirket sahiplerinde kalmakta ve “E-residency” kimliğine tanınan dijital kimlik sayesinde şirket sahipleri ticari faaliyetleri esnasında karşılarına çıkan her türlü hukuki yükümlülük ve evrak işlerini dijital imzaları ile imzalayabilmektedirler.  Ayrıca vergi beyanı, ticari banka hesaplarının açılması, kredi kartı talepleri, e-bankacılık işlemleri, uluslararası ödeme alma gibi diğer pek çok işlem de dijital kimlikle yürütülerek hem hızlı hem de iş sahiplerinin bir yerden bir yere gitmesine gerek kalmadan halledilebilmektedir.

Peki, Estonya’da online bir şirket kurmak neden iyi bir fikir olabilir?

Estonya Dünya’daki en gelişmiş dijital toplumlardan bir tanesi. Örneğin, hepimizin tanıdığı Skype şirketi bu ülkenin bir eseri. Bunlar haricinde Estonya’nın sunduğu pek çok avantaj var: AB, NATO, OECD ve Eurozone ülkesi olması nedeniyle Estonya bu birliklerin sunduğu faydaları şirket sahiplerine de sunarken girişimci için gerekli istikrarlı ortamı da sağlamakta. Şirket kurulumu bir günde, online olarak gerçekleşirken devlete ödenen harçlar düşük. İşlemler dijital kimlik sayesinde yapıldığı için bürokrasi asgari düzeyde ve vergi sistemi oldukça net bir çerçeveye oturtulmuş. Şeffaf bir ticaret ortamı olması sebebiyle yolsuzluk oranı düşük ve elde edilen karların tekrar bir yatırım olarak değerlendirilmesi halinde şirket sahipleri vergiden muaf tutularak işlerinin devamı ve büyüme konusunda teşvik edilmekte. Son olarak, yapılan ticari faaliyetler Euro ile yürütüldüğü için kur farkından kaynaklanan kar kayıplarının da önüne geçiliyor.

E-Residency işlemleri ne kadar basit?

E-Residency, Estonya’da şirket kurmayı oldukça kolaylaştırıyor. İzlenmesi gereken 4 adımlar; öncelikle e-resident olunması, yasal bir adres edinilmesi, şirketin kurulması, gerekli harcın ödenerek yetkili makamdan onay alınması.

Yine, E- resident olmak da kolay bir prosedüre bağlanmış. Elinizde bulundurmanız gerekenler; pasaportunuzun bir kopyası, pasaport tipi bir dijital fotoğrafınız, neden E-resident olmak istediğinizi anlatan bir niyet mektubu ve harç ödemesi için Visa veya Mastercard bir kredi kartı.

E-resident olduktan sonra şirket kurulumunda istenen birtakım şartlar, örneğin yasal bir adres edinme veya uluslararası ödeme alma, birtakım servis sağlayıcıları üzerinden yerine getirilebilmektedir. Bununla ilgili olarak, E-residency’nin resmi internet sayfasında, bu servis sağlayıcılar da paylaşılmış olup, başvuranlara güvenilir hizmet sağlayıcılarla yola çıkılması konusunda yön gösterilmiştir.

 

E-Residency hakkında daha fazla bilgi için:

https://e-estonia.com/

https://e-resident.gov.ee/

http://www.cnnturk.com/bilim-teknoloji/internet/bir-tikla-estonya-vatandasligi

https://medium.com/turkce/estonya-e-vatanda%C5%9Fl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-nedir-b67e84f4fa7e

https://www.leapin.eu/articles/e-residency

http://www.howtostayin.eu/

 

 

 

Posted by Av. Esen Esener

2014 yılında İ.D. Bilkent Üniversitesi’nden mezun olmasından itibaren farklı olmayı ve fark yaratmayı kendine amaç edinen Esen Esener üç dil bilen, çok okuyan, okuma merakı sayesinde girişimciliğe ve teknoloji hukukuna yönelen, bu alanlarla da ciddi düşünen Ankaralı genç bir avukattır.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir