“Financial Technology”nin kısaltması olan Fintech, finansal hizmetlerin daha kolay, daha iyi ve daha hızlı verilmesi amacıyla oluşturulmuş bir yeniliktir. Fintech, mobil ve online’da oluşturulan finansal işlemleri birleştirip teknolojinin getirdiği pratik çözümlerden sadece biri oldu.

Giderek artan mobil kullanım, internete her yerde ulaşma imkanın artması, müşterilerin her şeyde olduğu gibi finans sektöründe de teknolojik çözümler beklentisini beraberinde getirdi. Bankacılık sistemleri ile başlayan hızlı mobil sistemler mobil uygulamaları ve internet şubelerini daha sık kullanılır hale getirdi. Bankacılık sektörünün yaptığı işleri çok daha ucuz, hızlı ve kolay yollardan yapan fintech sektörü iş dünyasını baştan aşağı değiştirmeyi amaçlıyor. Bankalar ve tüketiciler arasındaki ilişkileri değiştiren ve bankacılık sektöründen pazar çalmaya başlayan fintech şirketleri bireyden bireye para transferleri ve finansal çözümler sağlayarak bankacılık sektörüne adeta bir darbe vurup başarı elde etti.

Sadece Türkiye’de değil Dünya’da da adeta bir kasırga etkisi yaratan Fintech melek yatırımcıların da hayli dikkatini çeken bir yenilik. Mobil ödeme sistemleri, online birikim araçları, günlük bütçe tutma uygulamaları, para transfer işlemleri gibi pek çok farklı alanda finansal teknoloji girişimleriyle karşılaşabiliyoruz. Günümüzde finansal teknoloji girişimlerinin çok fazla gündemde olmasının, ilgi çekmesinin en büyük sebebi aslında mobilite. Kullanıcılar, her an hesaplarına erişebilmeyi, bu hesaplar için kilometreler gitmemeyi, hatta belki fatura ödemek için bile şubeye gitmemek, vakit hırsızı olarak gördükleri işlemleri mobilden yapmak, finansal kararları internet aracılığıyla alabilmek istiyor. Hatta öyle ki ; kişiye özel tavsiyeler, kişiselleştirilmiş deneyim, ya da bir yetkiliye anında ulaşabilme, alışkanlık edinme ön plana çıkıyor. Finansal girişimler genellikle yeni bir bakış açısı getirmesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Fintech girişimleri çok yakında hayatımızda bankalar kadar önemli bir hale gelecek. Bu yüzden günümüzde pek çok global banka, finansal teknoloji girişimler için fon oluşturmaya başladı. Şu günlerde nadir karşılaştığımız bankaların girişimleri satın alma ve yetenek satın almalarının önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor. Fakat fintech girişimlerinin bu alanda başarılı olması için büyümeleri gerekiyor. Bu noktada melek yatırım sermayesi girişimcilerin tam da aradığı şey. Burada şöyle bir nokta ortaya çıkıyor : Aslında üst düzey yöneticiler de bu girişimlere melek yatırımcı olarak dahil olup şirkete katılabilir. Teknolojik boyut girişimciler tarafından halledilse de işim finans kısmında tecrübeye ihtiyaç duyuluyor.

Teknolojinin gelişmesiyle müşterinin de beklentileri mutlak suretle artacaktır. Her durumda gelişen teknoloji ile mobilleşen hayatımızın artık bir ‘ihtiyacı’ olarak görülen Fintech’i gelecek günlerde ne gibi yatırımlar ve gelişmeler bekliyor hep birlikte göreceğiz.

Posted by İlayda Döldöş

Herkesin 'başka' olduğuna inanıp hep 'en başka' olmak çabasındayım.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir