J-1 vizesi (Exchange visa) Birleşik Devletlerin staj veya değişim programlarında kullanılabilen, göçmen olmayan (non immigrant) statüsündeki vize türüdür. Bu vize, Amerikan kültürünü tanımak ve Amerika’ da deneyim kazanmak isteyen öğrenciler, girişimciler ve girişimci adayları için oldukça değerli bir fırsattır.

J-1 vizesini nasıl alabilirim ve bu vizeyi hangi amaçla kullanabilirim?

J-1 vizesinin farklı türleri bulunuyor ancak biz;

Öğrencilerin hem çalışıp hem gezerek Amerikan kültürünü tanıyabileceği ve iş tecrübesi kazanabileceği,

Girişimcilerin ve girişimci adaylarının staj yaparak sektörünün farklı ekosistemlerini tanıyabileceği,

Son olarak, işinde profesyonelleşmiş kişilerin ABD’ye giderek oradaki çalışma sistemini anlayabileceği ve kendisine uluslararası alanda bilgi birikimi sağlayabileceği programlardan bahsedeceğiz.

WORK AND TRAVEL PROGRAMI

Bu programın amacı öğrencilerin dil öğrenmesini, Amerika’daki yaşamı görmesini ve vasıf gerektirmeyen işlerde çalışarak ABD sektörünü tanımasını sağlamaktır. Work and Travel bir yaz programıdır ve genellikle 4 ay sürer. Tam program süreniz size sponsorunuz tarafından temin edilen, bir nevi Amerika’da çalışma izniniz olan DS 2019 adlı belgede yer alır. 4 aylık çalışma süreniz tamamlandıktan sonra 30 günlük Amerika gezintisi için fırsatınız olmaktadır. Bu programa katılabilmek için İngilizce konuşulan bir ortamda iletişime geçebilecek İngilizceye sahip olmanız ve halihazırda bir üniversitenin yarıyılını tamamlamış olmanız gerekmektedir.

STAJ PROGRAMI (INTERNSHİP PROGRAM)

Bu programa katılabilmek için başvuranın Türkiye’de bir ön lisans veya lisans programına kayıtlı olması ya da staja başlamadan en geç 12 ay önce stajına katılacağı daldan mezun olması gerekmektedir. Bu programa kendiniz (self-placement) veya acente yardımı ile iş bularak katılabilirsiniz ancak her durumda da çalışma izninizi alabilmek için bir sponsor firmaya ihtiyaç duyacaksınız. Amerika’da staj yapmak isteyen kişilerin en az orta üst seviyede İngilizce bilmesi gerekmektedir. Bu programın süresi 2-12 ay olarak değişmektedir.

PROFESSİONAL CAREER TRAİNİNG

Bu program İnternship Programına benzemektedir ancak bazı temel farklılıkları vardır. Öncelikle bu program da bir staj programıdır ve 6-12-18 aylık periyodlar için başvuru yapılabilir. Başvuruyu yapacak kişinin bir ön lisans veya lisans programından mezun olmuş, aynı zamanda mezun olduğu dalda en az 1 yıl çalışmış olması gerekir. Training programının farklı bir versiyonu daha bulunmaktadır. Bu versiyonda, başvuruyu yapacak kişinin mezun olup olmadığına bakılmaz ancak bu durumda kişiden başvurduğu alanda 5 senelik iş tecrübesi istenir.

 

Posted by Ahmet Gündüz

One Comment

  1. What’s up,I check your blogs named “J-1 Vizesi nedir? Nasıl Alınır? – Startup Hukuku” like every week.Your writing style is awesome, keep doing what you’re doing!

    Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir