Marketing Productivity ; yani pazarlama verimliliği, pazarlama çalışmalarının tümünün bu çalışmaların maliyetlerine oranıdır. Yani daha açık belirtecek olursak, attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değiyor mu? Yani pazarlama verimliliğini pazarlamanın satış ekibi için potansiyel oluşturduğu oran olarak tanımlayabiliriz. Eskiden, pazarlama üretkenliğinin ölçülmesi zordu. Pazarlama çabaları, şimdilerde marka bilinirliği ve artan çevrimiçi varlık gibi bir takım maddi olmayan sonuçlar doğurabilir. Pazarlama ekibinizin başlıca işlevi, satış ekibinin yüksek oranlarda kaliteli satış yapmasını sağlamaktır.

PAZARLAMA VERİMLİLİĞİNİN ÖNEMİ:

Üretken bir pazarlama ekibi olmadan da şirketler ürünlerine rağbet yaratmak için mücadele edebilirler. Çoğu durumda en yüksek pazar payını alan, en üretken pazarlama ekibine sahip şirkettir. Düşük ürün ve hizmetlere sahip birçok şirket, rakiplerini; üstün ve daha üretken bir pazarlama stratejisi ile yutmuşlardır. Günümüzün b2b pazarlama ekipleri, birçoğu çevrimiçi yürütülen satış organizasyonu için potansiyel müşteriler kazanmak adına çeşitli taktikler benimser. Reklam gibi geleneksel pazarlama yöntemleri, yerini yüksek kaliteli ve hedef içeriğe dayalı tekniklere bırakmaktadır.

Potansiyel müşteri üretmek ve verimliliği artırmak için kullanılan pazarlama faaliyetleri şunları içerir:

SEO Çalışması: Verimli bir pazarlama ekibi, ilgili anahtar kelimelerle, arama sonuçlarındaki sıralamalarını yukarıya taşımak için bir stratejiye sahip olmalıdır.

İçerik Oluşturma: Yüksek kaliteli pazarlama potansiyelleri oluşturmak için pazarlama uzmanları, alıcıların ihtiyaçlarına özel olarak uyarlanan içerikler oluşturmalıdır. İçerik örnekleri, blog yayınları, web seminerleri, beyaz sayfaları, vaka analizi ve e-kitapları içerir.

Dönüşüm Oranlarını En İyi Hale Getirme: Pazarlama uzmanları, dönüşüm oranlarını artırmak için açılış sayfalarını sürekli test etmelidir. (Dönüşüm Oranı nedir? hyperlink)

E-posta Pazarlaması: Pazarlama ekibi, satış ekibi teslim almadan önce potansiyel müşterilere yardımcı olabilir. E-posta pazarlaması, güven inşa etmeye ve sektörünüzdeki şirketlere göre şirketinizin uzmanlığını göstermeye yardımcı olabilir.

Fuarlar: Geleneksel pazarlama ölü değil. Ticari fuarlarda potansiyel müşterilerin ilgisi çekilerek pazarlama verimliliği artırılabilir.

Sosyal Medya: Twitter ve Linkedin gibi sosyal medya siteleri, pazarlama üretkenliği girişimlerinin giderek daha önemli bir parçası haline geliyor. Hatta ve hatta bazı pazarlama ekipleri artık sosyal medya sitelerindeki alakalı içeriğe düzenli güncellemeler yayınlayan özverili personellere sahip.

Posted by İlayda Döldöş

Herkesin 'başka' olduğuna inanıp hep 'en başka' olmak çabasındayım.

One Comment

  1. Sümeyye Doğaner Haziran 16, 2017 at 1:00 pm

    Marketing Productivity hakkında çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş çok faydalanma fırsatı buldum sayenizde teşekkürler.

    Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir