Startup ekiplerinden hep duyarız “mentor” diye, peki nedir bu mentorlük?? Haftasonu katıldığım bir mentorlük eğitiminde bende neyin ne olduğunu anladım. Girişimcilik eğitimlerinde “menti” olarak mentorların karşısında bulunduğumdan işin arka kısmını hiç düşünmemiştim.

Öncelikle şunu belirteyim, mentorlük; danışmanlıktan, koçluktan, arkadaşlıktan ve terapistlikten farklıymış.  Mesela, danışman çözüm üretirken mentor sizi yönlendirirmiş, terapist geçmiş ile ilgilenirken mentor geleceğe ve günümüze hazırlarmış. Mentor- menti ilişkisininde asla arkadaşlığa dönüşmemesi gerekirmiş. Yani aslında mentorlük hem koçluğu hem danışmanlığı içinde bulunduran deneyimlere sahip kişi ile olan ilişkidir.

Mentor-menti çalışmasından hem mentinin hem mentorun karşılıklı kazanımları olur. Metniler, kendini tanıma ve keşfetme imkanı bulurlar, motivasyon kazanırlar, farklı bir bakış açısıyla olayları değerlendirirler, hedef odaklı süreç geçirirler ve objektif bakış açısına sahip olurlar. Aynı şekilde bu görüşmelerle mentorlar da kendilerini geliştirme ve tanıma imkanı bulur ve mentilerinden farklı şeyler öğrenebilirler.

Bu ilişkinin sağlıklı olması için en önemli şey güçlü soru sorma tekniğidir. Güçlü sorudan maksat, etkin ve kapalı uçlu sorulardır. Yani geri bildirimi güçlü olmalıdır. Cevapları evet-hayır olan sorular açık uçlu olduğu için güçlü soru değildir.

Mentor ve mentinin görüşmesinin gizli, yargısız, öğrenmeye açık, cesaret verici ve güvenilir bir süreç olması gerekmektedir. Bu süreçte zaman zaman mentinin hedefine ulaşmak için ihtiyacı olan ne, hedefe ulaşmak için hangi konumdayız sorularının da tekrarlanmasında yarar var. Bu görüşmelerde mentorun karşılaşması olası bir husus algı filtreleridir. Mentinin bir konu hakkında yargısız olması, karşılıklı farkındalık olması bu algının değiştirilmesi için önemlidir.

Mentorun bu iletişimde ses tonu, beden dili mentiyi etkilemek için çok önemlidir. Mentor, mentisinin davranış profili hakkında bilgi edinip, açık uçlu basit sorular sorarak, etkin dinleme ile tecrübe ve deneyimlerini mentisine aktararak bu iletişimi en sağlıklı şekilde götürebilir. Menti ve mentorun elektrikleri tutmaz veya birbirlerine aktarabileceği şeyler kalmazsa bu iletişimin kesilmesi en doğru olandır.

Örnek vermek gerekirse, mentinin aklında bir iş fikri var ve mentorün tecrübelerinden faydalanmak amacı ile mentorle iletişime geçiyor. Mentorün ilk başta bu iş fikrinin mentiye doğru gelip gelmediğini sorgulatması, hedefinin ne olduğunu anlaması, bu hedefe ulaşmak için bugüne kadar neler yaptığını anlattırması ve kendi tecrübelerini paylaşması gerekir. Böylece mentor ve menti ilişkisi sağlıklı bir yol çizer.

Bu eğitimi aldığım kişiler alanlarında oldukça bilgili ve sıcak kanlı kişilerdi, mentor eğitimi isteyenlere gönül rahatlığıyla iletişim bilgilerini verebilirim…

 

 

Posted by Yaprak Sürmeli

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Yaprak SÜRMELİ aynı zaman da 'melek' girişimcidir. Bu alanda bir çok eğitim ve sertifika programına katılmış, Türkiye, Japonya, Amerika ve 25 Avrupa ülkesinde patentine sahip olduğu ,ulusal ve uluslararası bir çok başarı ve ödül kazanmış olan PEGGYMATİC adlı teknolojik ürün buluşuna sahiptir.

2 Comments

 1. Tarkan Geçgel Mart 23, 2017 at 8:35 am

  Merhaba

  Ben de bir süredir nitelikli bir mentor eğitimi almak istiyordum.

  aldığınız eğitim ile ilgili iletişim bilgilerini almam mümkün müdür?

  Teşekkür ederim

  Cevapla

  1. Merhaba,

   Benim katıldığım eğitimde eğitmenler Cem Nimsi ve Koray İnan’dı. İkisi de alanlarında çok başarılı ve nitelikli bilgiye sahipler, tavsiye ederim.

   Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir