Pandemi Süreci

Bir iş kurmak veya kurulu bir işi yönetmek her zaman zor ve emek gerektiren bir süreç olsa da pandeminin dünya ekonomisi üzerindeki olumsuz etkileri girişimciler için işleri daha da zorlaştırdı. Business Insider’ın haberine göre yeni şirketlerin pandemi nedeniyle girişimcilik faaliyetlerinden uzak durduğu bir “start-up ​​depresyonu” olasılığı da var. Dünya ekonomilerinin hazırlıksız yakalandığı bu gerileme döneminde girişimciler COVID-19 ile yüzleşmek zorunda.

Ne Yapılmalı?

Girişimcilerin öncelikle bir eylem planına ihtiyaçları var, bu eylem planında kazancın beklenilen kazançtan daha düşük olabileceğinin bilincinde olunmalı ve en kötü senaryoya hazırlıklı olunmalı. Eylem planında öncelikli olarak elde bulunan nakdi tutabilmeye ve tahsilatları gerçekleştirmeye odaklanılmalı. Maliyetleri dönemin şartlarına göre tekrar gözden geçirmeli ve gereksiz maliyetlerden kaçınmalısınız. 

Bu süreçte işletmeler eskisi kadar yoğun olmayabilir fakat her krizin fırsata çevrilebileceği de unutulmamalıdır. Araştırma-geliştirme faaliyetlerini en etkin biçimde sürdürülüp pazarlanan ürün veya hizmet ile ilgili güncellemeler yapmak, yeni ürünler geliştirmek ve müşterilerinizin ihtiyaçlarına yönelik daha teknolojik ürün ve hizmetler sunmak için bu durgunluk fırsata çevrilebilir. Böyle bir çalışmanın içine girmek pandemi sonrası döneme daha güçlü girmeyi ve mevcut müşteriyi de korumayı sağlayacaktır. Ayrıca işletmenin ürün veya hizmetleri çevrimiçi olarak sunulabilecek nitelikteyse dijitale geçiş yapmak da iyi bir alternatif olabilir. Özellikle Amerika’da şirketleşme ve girişimcilik faaliyetlerini yürütme seçeneklerini değerlendirebilmeniz adına yazımızı okuyabilirsiniz.

Girişimcinin yaratıcı düşünebilmesi ve değişen koşullara kolayca uyum sağlayabilmesi gerekmektedir. Her ne kadar ekonomik durgunluk nedeniyle birçok küçük işletme kapanmış da olsa bu dönem yaratıcı düşünebilenler ve yeni ihtiyaçlara karşılık verecek fikirleri olan girişimciler açısından kendi işlerini kurmak için bir fırsat oldu. Çevrimiçi alışveriş siteleri, video konferans platformları ve online oyun geliştiricileri yoğun taleplerle karşılaşıyorlar ve hızla büyümeye devam ediyorlar. 

Her ne kadar salgın hastalık sebebiyle karamsar bir hava hakim gibi görünse de toplumun ihtiyaçlarını anlayabilen ve yaratıcı çözümler üretebilen girişimciler için her zaman umut ışığı var.

Önerilen Okumalar

Impacts on Entrepreneurship

Corona Virus Impact

Is It Insane to Start a Business During Covid?

Posted by Burcu Arsakay

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir