Pandeminin tüm dünyada etkisini sürdürmesi girişimciler için dijital kanalları çok daha önemli bir hale getirdi. Mekandan bağımsızlaşan girişimler ve girişimciler doğrudan global olarak doğan şirketleri doğurdu. Bu dönemde Clemta’ya gelen taleplerin %96’sı Delaware ve Wyoming şirketlerine olduğu için bu iki eyalet arasındaki farklılıkları ve hangisinin sizler için tercih sebebi olması gerektiğini bir yazı ile derlemek istedim.

Öncelikle doğru bilinen bir yanlışı ortadan kaldırmak isterim, her iki eyalet de vergi cenneti değil! Her ikisi de her halükarda federal vergileri ortadan kaldırmıyor ve kendi içerilerinde de vergi sistemleri var. Niye bunu bu kadar vurguladığımı merak edenler olabilir. Geçtiğimiz birkaç sene içerisinde vergi cenneti sanarak hiç vergi beyan etmemiş onlarda kişiyle tanıştım. Benzer bir hataya düşenlerin bu durumu nasıl toparlayabileceğini ise ayrı bir yazıda aktaracağım.

Kısa bir yanıt isteyenler için: Büyüyen bir girişimseniz ve yatırım alacaksanız muhtemelen sizin için doğru cevap Delaware! Freelancersanız ya da e-ticaret ile uğraşıyorsanız muhtemelen sizin için doğru cevap Wyoming!

Neden Wyoming?

Delaware ve Wyoming karşılaştırıldığında şirketin sürdürme maliyeti ve dolayısıyla yıllık sabit gideri Wyoming’de daha düşük. Kuruluşlar da Wyoming’de çok daha hızlı gerçekleşiyor. Hızlıca operasyona başlayabilmek ve düşük sabit gider açısından oldukça makul bir karar.

Neden Delaware?

Yatırımcılar ağırlıklı olarak Delaware merkezli şirketlere yatırım yapmayı tercih ediyor. Y Combinator gibi programa kabul alırsanız tereddütsüz Delaware C-Corp kurmanız bekleniyor. Eyaletin sicili gizli, dolayısıyla bir ortaklıkta gözükmek istemiyorsanız yani gölge şirket yapısına ihtiyacınız varsa da makul bir tercih olabilir. Startup uyuşmazlıklarını çözmek konusunda da mahkemeler oldukça bilgili ve süreç gayet hızlı.

Her halükarda kuruluşun yeterli olmayacağını, post-incorporation‘ın atlanmaması gerektiğini hatırlatmak isterim.

Posted by Erdem Mümtaz Hacıpaşaoğlu

Merhaba, Ben Mümtaz. Girişimciyim, veri koruma ve startup avukatlığı yapıyorum. Vircon Group'un hukuk ve uyumdan sorumlu ortağıyım. Vircon Veri Koruma ile veri sorumluları için farklı sektörlerde KVKK projeleri yapıyorum. Startup Hukuku'nun kurucularındanım.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir