Employer Identification Number (EIN) Amerika şirketleri tarafından son zamanda en çok sorulan sorulardan birisi haline geldi. Özellikle post-incorporation sürecinin önemli bir aşaması olan 83 (b) dökümanlarını Internal Revenue Service (IRS)’e gönderme noktasında bir zorunluluk olan EIN’e dair bilmeniz gerekenleri sizlere kısaca özetleyeceğim.

EIN her Amerika şirketi için zorunlu olan bir numara. Amerika’daki vergi işlerinin tamamından sorumlu olan IRS‘in bizi tanımasını sağlıyor. Genellikle 9 haneli olan bu kodu almanın birkaç yöntemi var.

İlki kendiniz başvuru yapmak.

IRS’in sitesinde bu kodu almak için gereken tüm bilgiler detaylıca anlatılıyor. Amerika’da enteresan bir şekilde tüm devlet dairelerinin işlemleri anlatma rehberleri çok detaylı oluyor.

İkinci yol Stripe Atlas.(Stripe Atlas’a dair detaylı bilgiyi yazımıza tıklayarak alabilirsiniz.) Halihazırda şirketinizi onun üzerinden kuruyorsanız, sunulan 500 $’lık paketin içeriğinde EIN mevcut.

Üçüncü yol Clemta. EIN için görece hızlı ve uygun bir servis.

Son yol ise ara servisler kullanmak.

Buralarda da 70-120 dolar arası bir bedel talep ediliyor. IRS’in işlemleri 10 gün gibi bir sürede yaptığının da altını çizmekte fayda var. Yoğunluğa bağlı olarak bu sürenin 10 günü geçtiğiyle de sıklıkta karşılaştık. Şirketinizin kurulduğu eyalet ve sizin başvuru yaptığınız yere bağlı olarak belgeleri göndermeniz gereken adresinin de değişebileceğinin altını çizelim. Konuya dair hazırladığımız videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz. (Türkçe altyazımız da mevcut) Kanalımıza abone olmayı unutmayın. :

 

 

Posted by Erdem Mümtaz Hacıpaşaoğlu

Merhaba, Ben Mümtaz. Girişimciyim, veri koruma ve startup avukatlığı yapıyorum. Vircon Group'un hukuk ve uyumdan sorumlu ortağıyım. Vircon Veri Koruma ile veri sorumluları için farklı sektörlerde KVKK projeleri yapıyorum. Startup Hukuku'nun kurucularındanım.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir