29 yaş altı girişimcilere müjde! Gelir Vergisi Kanunu’na 6663 sayılı kanun ile eklenerek getirilen vergi istisnası, genç girişimcilerin çıktıkları bu zorlu yolculukta ilk adımlarını çok daha az yükle atmalarını sağlayacak. Yeni düzenlemeden ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefi olan ve 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler, kazançlarının 75.000 TL’ye kadar olan kısımları için üç vergilendirme dönemi boyunca vergi muafiyetinden faydalanacak. 29 yaş altı girişimcilerin bu istisnadan yararlanabilmesi için:

 • İşe başlamanın kanuni süre içerisinde bildirilmiş olması (Vergi Usul Kanunu’nun 168/1 maddesine göre bu süre 10 gündür.)
 • Kendi işinde bilfiil çalışması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi (çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırmak ya da seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak işinde bilfiil çalışmamak bu şartı bozmayacaktır.)
 • Faaliyeti adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması halinde tüm ortakların işe başlama tarihi itibariyle bu maddedeki şartları taşıması
 • Ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devralınması hali hariç olmak üzere, faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dâhil) kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması
 • Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması gerekmektedir.

Bir diğer önemli konu ise, 75.000 TL’nin altındaki kazançların da vergisi ödenmeyecek olsa bile bu, yıllık beyanname ile bildirilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırmayacaktır.

Bu istisnanın, 29 yaş altı gençleri kendi işlerini kurmaya özendirerek, ülkemizdeki girişimcilik ekosisteminin büyümesine büyük katkıda bulunacağına inanıyor, önümüzdeki yıllar içerisinde 1 milyar sınırını aşan nice girişimlerin olmasını diliyoruz.

Olası Sorular

 • 28 yaşındayım, bu istisnadan bir sene mi yararlanabileceğim?

Hayır, 28 yaşında istisnadan yararlanmaya başlayan bir kişi, 28, 29 ve 30 yaşlarında istisnadan faydalanmaya devam edecektir.

 • İstisna sadece 75.000 lirayı mı kapsayacak?

Hayır, 3 sene için 75.000’er liralık kısım vergiden müstesna olacak.

 • 29 yaşın altındayım fakat işimi kanundan önce kurdum. Ben de bu imkândan faydalanabilir miyim?

Ne yazık ki, kanun lafzı itibariyle yalnızca kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonraki (20 Şubat 2016) girişimleri kapsayacak şekilde kaleme alınmıştır.

 • Akraba dereceleri ne anlama geliyor?

Üçüncü derece, çocuk, anne, baba, kardeş, torun, büyük anne, büyük baba, yeğen, dayı, amca, hala ve teyzeyi kapsamaktadır. Kayın hısımları itibariyle varsa eşin bu seviyedeki akrabaları (Örneğin: Eşin dayısı) da Medeni Kanunu’nun 17. Ve 18. maddeleri itibariyle bu kapsamda değerlendirilecektir.

Yeni mezun serbest avukatların, ya da bürosunu yeni açacakların da bu vergi avantajından yararlanmasının önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Şimdi ise ilk sene bağkur ödenmemesini sağlayacak düzenleme yolda.

Posted by Erdem Mümtaz Hacıpaşaoğlu

Merhaba, Ben Mümtaz. Girişimciyim, veri koruma ve startup avukatlığı yapıyorum. Vircon Group'un hukuk ve uyumdan sorumlu ortağıyım. Vircon Veri Koruma ile veri sorumluları için farklı sektörlerde KVKK projeleri yapıyorum. Startup Hukuku'nun kurucularındanım.

One Comment

 1. merhabalar,
  1 yıl civarında % 5 hisseli ortağı olduğum ve 2008 yılında devrini yaptığım limited şirketi vardı. bu durum teşvikten yararlanmama engel midir?

  Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir