Yapay Zeka ile çalışan uygulamaların çoğunluğu öğrenebilmek ve mantıklı tercihlerde bulunabilmek için çok yüksek miktarda veriye ihtiyaç duymaktadır. Yapay zeka, şirketler tarafından sunulan hizmetleri önemli ölçüde geliştirme ile ticari ve finansal kazanç sağlama potansiyeline sahip olduğu için farklı sektördeki firmaların to do list’inde ilk sıralarda yer almaktadır.

Bu rapor yapay zekaların gelişmesi ve uygulanmasıyla özel hayatımızın gizliliğinin maruz kalacağı etkileri anlamamıza yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Gelecekte özel yaşamın gizliliği hakkının sınırlandırılmasıyla bireylere yüklenecek yük ile yapay zeka sistemlerin uygulanmasıyla sağlanacak kamu menfaati arasındaki adil dengeyi bulmaya çalışırken çözmesi hiç de kolay olmayacak birtakım hukuki ve etik problemlerle karşılaşacağız.

Norveç Kişisel Verileri Koruma Kurumu, yapay zekanın özel yaşamın gizliliği hakkına yansımaları hakkındaki bilgi birikimimizi artırmaya mecbur olduğumuza inanıyor ve sadece bireylerin özel yaşamına saygı gösterme hakkının güvenceye alınmasını değil, geniş planda toplum halinde yaşamanın gereksinimlerini de sağlamak üzerine fikir yürütmenin gerekli olduğunu düşünüyor.

İfade özgürlüğü ve Güven açısından karşılaşılabilecek önemli zorluklar

Eğer insanlar kendilerine ilişkin bilgilerin düzgün bir şekilde ele alınıp, işlendiğine dair güven duymazlarsa; bilgilerini paylaşmaya dair şevkleri kırılacaktır.

Nüfusun belirli bir kısmının kişisel bütünlüklerinin zarar gördüğünü hissetmesi nedeniyle bilgi paylaşmaktan kaçınması durumunda kendimizi bulursak eğer, ifade özgürlüğüne ve kamu otoritelerine güvene ilişkin önemli zorluklarla karşılaşabiliriz.

Kişisel bilgilerin paylaşımının reddi mevzusu verilerin ticari amaçla kullanıldığı medya, perakende ve finans hizmetleri gibi sektörlerde de sorunlara neden olacaktır.

Yapay Zeka Raporu

Raporda, Yapay Zeka sistemlerinin ilişkide olduğu kişisel verilerin korunmasındaki 4 temel prensip yakından incelenecektir:

• Hukuka uygun olma ve ayrımcılık yasağı
• Belirli, açık ve meşru amaçlar için işlenme
• Veri minimizasyonu
• Şeffaflık ve Bilgi Edinme Hakkı

Raporu yapay zeka ile ilgilenen herkes okuyabilir. Mühendisler, sosyal bilimciler, hukukçular ve diğer uzmanlık sahibi kişiler de rapordan fayda görecektir. Yapay zeka alanındaki yazılarımızı da site kapsamında yakın dönemde arttıracağız.

Rapor için lütfen tıklayın: “Artificial Intelligence and Privacy”. Konuya dair görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşmayı lütfen unutmayın.

Posted by Oğuz Kartöz

Oğuz Kartöz, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde Kamu Hukuku alanındaki yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Kişisel Veriler, Mülkiyet Hakkı, AYM ve AİHM, Siber güvenlik, E-ticaret ve Sözleşmeler Hukuku alanlarıyla ilgilenmektedir. 2012 yılında Genç Fütüristler derneğinin üyesi olarak çeşitli projelerin kurucu ekipleri arasında yer alma fırsatı bulmuştur. Genç Fütüristler Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Gelecek trendlerinin ve teknolojik gelişmelerin felsefi, sosyal ve hukuksal yönleriyle ilgilenmektedir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir